ସଂଘର୍ଷ ଭିତରେ ମାନବତାକୁ ଭୁଲି ନାହିଁ ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ, ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଂଶସା

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଲକାନଗିରିର ମାଓବାଦୀ ପ୍ରବଣ ଅଂଚଳରେ ଅପରେସନ କାଳରେ ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ ଓ ସ୍ପେଶାଲ ଅପରେସନ ଗ୍ରୁପ ଯେଉଁଭଳି ମାନବୀୟ ଭାବାବେଗ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ତାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରଂଶାସ କରିଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ପତ୍ରିକା ଓପନରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟର ଲିଙ୍କକୁ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ, ସ୍ପେଶାଲ ଅପରେଶନ ଗ୍ରୁପ୍ ଓ ବିଏସଏଫକୁ ମାନବିକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।

ନଭେମ୍ବର ୨୬ରେ ଏକ ଅପରେସନ ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ, ଏସଓଜି ଓ ବିଏସଏଫର ମିଳିତ ଟିମ୍ ଜଣେ ଆହତ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ହସ୍ପିଟାରେ ପହଂଚାଇବା ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବାଜିରେ ଲଗାଇଥିଲେ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ନଭେମ୍ବରତ ୨୩ ତାରିଖ ଦିନ ମିଳିତ ଟିମ୍ ମାଲକାନଗିରିର ଟୋଟାଗୁଡା ଜଂଗଲରେ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଥିଲା । ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ ବ୍ଲକରେ ଆସୁଥିବା ଏହି ଜଂଗଲ ମାଓବାଦୀ ପ୍ରବଣ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା । ୧୯୯୦ ମସିହାରୁ ଏହି ଅଂଚଳରେ ମାଓବାଦୀ ସକ୍ରୀୟ ଅଛନ୍ତି ।

ନଭେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖ ଦିନ ଏସଓଜି ଗ୍ରୁପ ଉପରେ ମାଓବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ବର୍ଷା କାରଣରୁ ଏସଓଜିର ଯବାନ ଆକ୍ରମଣର ଉତ୍ତର ଦେଇ ନଥିଲେ । ସେଠାରୁ କିଛି ବାଟ ଯିବା ପରେ ପୁଣିଥରେ ମାଓବାଦୀ ସ୍ପେଶାଲ ଅପରେଶନ ଗ୍ରୁପର ଯବାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ କରିଥିଲେ । ଏଥରକ ଯବାନ ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣରେ ମାଓବାଦୀ ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଇଥିଲେ । ସେଠାରୁ ସୁରକ୍ଷାବଳ କିଶୋର ନାମକ ମାଓ ପ୍ଲାଟୁନ କମାଣ୍ଡରର ଶବ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ପରେ ପଛକୁ ଫେରୁଥିବା ମାଓବାଦୀ ପୁଣିଥିରେ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । କମାଣ୍ଡୋଙ୍କ ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣରେ ତିଷ୍ଟି ନପାରି ମାଓବାଦୀ ପଳାୟନ କରିଥିଲେ । ୪୦ ମିନିଟର ସଂଘର୍ଷ ପରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆଡୁ ଗୁଳିମାଡ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଏସଓଜି ଯବାନ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ୱର ଶୁଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ପାଇଁ ରାଜି ଥିବା କହିଥିଲେ । ଏସଓଜିଠାରୁ ଭରସା ପାଇବା ପରେ ସେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଗୋଲାର ଓ ତାଙ୍କ ଘର ଜୋଡମ୍ବା ଗାଁ ।

Walking With the Enemy

ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଆହତ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଯବାନ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଅପରେସନ ସ୍ଥାନରୁ ମାଲକାନଗିରି ହସ୍ପିଟାଲ ୧୬୦ କିଲୋମିଟର ଥିଲା । ଏହା ସହ ମାଓ ଆକ୍ରମଣର ଭୟ ମଧ୍ୟ ଥିଲା । ତଥାପି ଯବାନ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିବା ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଅଣ଼୍ଟା ଭିଡିଥିଲେ । ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ୩୦ କିଲୋମିଟର ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ପରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ମଟର ସାଇକେଲରେ ଆଉ ୩୦ କିଲୋମିଟର ନିଆଯାଇଥିଲା । ସେଠାରୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଜରିଆରେ ତାଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲ ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ଯବାନଙ୍କ ଏଭଳି ମାନବୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଶୟରେ ଓପନ ପତ୍ରିକାରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ଯାହାକୁ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯବାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଂଶସା କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବା ପରଠାରୁ ମାଓବାଦୀ ପ୍ରବଣ ଅଂଚଳ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ ହୋଇ ପାରିଛି । ଏହି ପୋଲ କାମ ୨୬ ବର୍ଷ ଧରି ଅଟକି ରହିଥିଲା ।

 

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner