ଭାରତରେ କରୋନା କହର: ପ୍ରତିଦିନ ନେଉଛି ୮ ଜୀବନ

1 min read
Spread the love

ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଥମ ମୃତ୍ୟୁ ୧୧ ମାର୍ଚ୍ଚରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ହୋଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏପ୍ରିଲ ୧୨ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ୭,୫୦୦ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ଏବଂ ୨୫୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହି ଆଧାରରେ, କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ଭାରତରେ ପ୍ରତିଦିନ ହାରାହାରି ୮ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଛନ୍ତି | ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ କରୋନା ଭାଇରସ ଭାରତର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ୮% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ ନିଜ କବଳରେ  ଧରିରଖିଛି।

ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେର ଡାଟା ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ୟୁନିଟ୍ (DIU) ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଛି । ଅନୁରୂପ ଭାବେ, ପଞ୍ଜାବରେ କରୋନା ମାମଲାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଜାତୀୟ ହାରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ତିନି ଗୁଣ ଅଧିକ ଅଟେ ।

ଭାରତରେ ୧୧ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ -୧୯ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହାରାହାରି ଜାତୀୟ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୩.୨୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ। ତେବେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଏହାର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଜାତୀୟ ହାରର ତିନି ଗୁଣ ଅଧିକ ରହିଛି। ପଞ୍ଜାବରେ ୮.୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୭.୫୯ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୧.୪୪ ଅଟେ। ଏହି ରୋଗର ମୃତ୍ୟୁ ହାର, ଅର୍ଥାତ୍ କରୋନା ଭାଇରସର ମୃତ୍ୟୁ ହାର, ରୋଗର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner