ଭାରତ ଭୂଇଁରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପୁରୁଷ, ବେଦାନ୍ତର ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବିବେକାନନ୍ଦ

1 min read

ସେଦିନର ସେ ସୂର୍ଯ୍ୟଦୋୟ ଥିଲା ଅଦ୍ଭୁତ । ସକାଳର ପହିଲି କିରଣ ସତେ ଯେମିତି ବିଶ୍ୱକୁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ଅପେକ୍ଷାରେ ବସି ରହିଥାଏ । ପ୍ରକୃତିସ୍ଥ ପୁରପଲ୍ଲୀ ମଧ୍ୟ ନବ ସମ୍ବାଦକୁ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ଆତୁର ହୋଇ ଉଠୁଥାଏ । କାରଣ ୧୮୬୩ ମସିହା ଆଜିର ଦିନରେ ଭାରତ ଭୂଖଣ୍ଡରେ ଜନ୍ମ ନେବାକୁ ଯାଉଥିବା ସେ ସନ୍ତାନ ଥିଲେ ଅଦ୍ୱିତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପୁରୁଷ ନରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ଦତ୍ତ । ଏହି ନବଜାତକ ପରବର୍ତ୍ତୀ କାଳରେ ସାଜିଥିଲେ ବିଶ୍ୱବରେଣ୍ୟ ଯୁଗାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ । ଯିଏ କହିଥିଲେ, ‘ମୁଁ ଜାଣେ, ଯେଉଁ ଜାତି ସୀତାଙ୍କୁ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ଯଦି ସେହି ସୃଷ୍ଟି କାଳ୍ପନିକ ହୁଏ ତଥାପି ସେହି ଜାତିର ନାରୀ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧା ପୃଥିବୀରେ ଅତୁଳନୀୟ ’।

ଅଭାବର ଅନ୍ଧାରୀ କୋଠରୀ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବାର ଅଭିଳାଷାକୁ ଆଡେଇ ଯାଉନଥିଲେ  ।   ପିଲାବେଳୁ ହିଁ ଏକ ମାତ୍ର ଆକାଂକ୍ଷା ଥିଲା ଭଗବତ ଦର୍ଶନ । ପାଠପଢ଼ିବା ସମୟରେ ବ୍ରାହ୍ମସମାଜଭୁତ ହୋଇ ନିୟମିତ ଉପାସନାରେ ମଗ୍ନ ରହୁଥିଲେ । ଭଗବାନଙ୍କୁ ଆନ୍ତରିକ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଦୃଢ଼ମନର ଅଧିକାରୀ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ୧୮୮୧ ମସିହାରେ ରାମକୃଷ୍ଣ ପରମହଂସଙ୍କୁ ଗୁରୁରୂପେ ବରଣ କରିଥିଲେ । ଦରିଦ୍ରର ଦାରୁଣ ସ୍ଥିତିକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ମା ଦକ୍ଷିଣକାଳୀଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିଥିଲେ  । ଗୁରୁ ରାମକୃଷ୍ଣ ପରମହଂସଙ୍କ ସିଦ୍ଧମତେ ମା ଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଭାବ ଏବଂ ଭକ୍ତିରେ ବଳିପଡିଥିଲା ଦାରିଦ୍ରତା  । ନିଜ କଷ୍ଟ ଜଣାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦକ୍ଷିଣକାଳୀଙ୍କ ସାନିଧ୍ୟରେ ବିଭୋର ହୋଇପଡିଥିଲେ ବିବେକାନନ୍ଦ  ।

ତିରିଶ ବର୍ଷ ଯୁବକର ବାର୍ତ୍ତା ବିଶ୍ୱକୁ ଶୁଣାଇଥିଲା ଧର୍ମ ଦର୍ଶନର ଗାଥା । ୧୮୯୩ ମସିହାରେ ଆମେରିକାର ଚିକାଗୋରେ ଚାଲିଥାଏ ବିଶ୍ୱଧର୍ମ ସମ୍ମିଳନୀ । ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାକୁ ମଞ୍ଚରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ଜଣେ ଅସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ସାଧାରଣ ଯୁବକ । ପୃଥିବୀର ମହାନ ପଣ୍ଡିତ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବସି ରହିଥାନ୍ତି ବିବେକାନନ୍ଦ । ସାଧାରଣ ଯୁବକର ଅଭିବାଦନ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ସଭିଙ୍କ ମନରେ ଉତ୍ସୁକତା । ଶେଷରେ ସୁଯୋଗ ପାଇଥିବା ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବାକ୍ୟ ଥିଲା, ମୋର ଆମେରିକାର ଭାଇ-ଭଉଣୀଗଣ । ଭାଷଣର ପ୍ରଥମ ବାକ୍ୟ ହିଁ, କରତାଳିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ କରିଥିଲା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଉପରେ ତାଙ୍କର ମର୍ମସ୍ପର୍ଶୀ ଅଭିବାଦନ ରଚନା କରିଥିଲା ଇତିହାସ ।

ଯୁବ ବୟସରେ ବିଶ୍ବ ପରିଭ୍ରମଣ କରି ପରଖି ଥିଲେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶର ସଭ୍ୟତା ।  ଗୌରବମୟ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୁତି ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କୁ ବହୁତ ଆନନ୍ଦ ଦେଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଭାରତର ଜନସାଧାରଣଙ୍କର ଦ୍ରାରିଦ୍ୟ ଓ ଅଶିକ୍ଷା ତାଙ୍କୁ ବ୍ୟଥିତ କରିଥିଲା । ମାତ୍ର ୨୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ସନ୍ନ୍ୟାସୀ ହୋଇଥିଲେ ଓ ତା ପରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଭ୍ରମଣ କରି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଓ ବେଦାନ୍ତର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର କରିଥିଲେ । ପରେ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରି ଯୁବ ଶକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ମନ୍ତ୍ର । ସ୍ୱାମୀଜୀ କହିଥିଲେ, ‘ବାସ୍ତବ ପକ୍ଷେ କହିବାକୁ ଗଲେ ମୋର କାମର ପ୍ରକୃତ ଆଦର ହୋଇପାରେ ଭାରତବର୍ଷରେ ।’ କିନ୍ତୁ ସେ କେବେ ଭାବିନାହାନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ବରଣ କରିନେବା ପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଅଭାବନୀୟ ଅୟୋଜନ ହୋଇଛି ଓ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଅଧୀର ଆଗ୍ରହରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷା କରିଛି । ଭାରତର ମୁଖଉଜ୍ଜ୍ୱଳକାରୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ଫେରି ଆସୁଛନ୍ତି ।

ଭାରତ ମାଟିରେ ନବଶକ୍ତିକୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିବା ବେଦାନ୍ତର ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏହି ଧର୍ମଗୁରୁଙ୍କ ବାଣୀ ଥିଲା ‘ହେ ଭ୍ରାତୃବୃନ୍ଦ, ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଶୁଭ ଉଦ୍‌ବୋଧନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ରତୀ ହେବାକୁ ହେବ । ଆଉ ଶୋଇ ରହି କାଳ କଟାଇବାର ସମୟ ନାହିଁ । ଉଠ ତାକୁ ଜାଗ୍ରତ କରି ଦେଖ, ନବଜୀବନ ଲାଭ କରି ଆମର ଦେଶମାତୃକା ପୂର୍ବ ଯୁଗ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକତର ମହିମାରେ ତାଙ୍କର ଶାଶ୍ୱତ ସିଂହାସନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛନ୍ତି ’। ଭାରତର ଯୁବ ଶକ୍ତି ହିଁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆଧାରଶିଳୀ ବୋଲି ସର୍ବଦା ଉଲ୍ଲେଖ କରୁଥିଲେ ସ୍ବାମୀଜୀ  । ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରତ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲେ  ।

ଭାରତର ଯୁବକ ହିଁ ନବ ଉର୍ଜାର ଆବିଷ୍କାରକ । ତେଣୁ ଦେଶର ଯୁବକଙ୍କୁ ସଠିକ ଭାବେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ସଦା ଚେଷ୍ଟିତ ରହୁଥିଲେ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ । ୨୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସନ୍ୟାସୀ ବ୍ରତୀ ସାଜିଥିବା ସ୍ବାମୀଜୀ ୧୮୯୭ ମସିହାରେ କୋଲକୋତାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ରାମକୃଷ୍ଣ ମିଶନ । ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କ ଉପରେ ମୋର ଗଭୀର ଆସ୍ଥା ଅଛି । ଦଶବର୍ଷ ମୁଁ ସାରା ଭାରତରେ ବୁଲିଛି । ମୋର ସ୍ଥିର ଧାରଣା ହୋଇଛି ଯେ ଭାରତର ଯୁବସମାଜରୁ ଯେଉଁ ଶକ୍ତି ଆସିବ, ତାହା ଭାରତକୁ ପୁନରାୟ ତା’ର ଯଥାର୍ଥ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମହିମାରେ ଉଜ୍ଜୀବିତ କରିବ ବୋଲି ଆହ୍ୱାନ ଭରୁଥିଲେ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପବିତ୍ର ଭୂମି ଭାରତରେ ସ୍ବାମୀଜୀଙ୍କ ଜନ୍ମକୁ ପୁରିଛି ୧୫୮ ବର୍ଷ । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଯୁବକଙ୍କ ପ୍ରେରଣା ବିବେକାନନ୍ଦ । ପ୍ରତିଟି ଆତ୍ମାର ଅସ୍ମିତା ସେ  ।  ବିଶ୍ବକୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଦର୍ଶନ ଦେଇଥିବା ଏହି ଯୁଗପୁରୁଷଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କୁ ‘ଜାତୀୟ ଯୁବ ଦିବସ’ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଛି ଭାରତ । ଦେବ ଭୂମି ଭାରତରେ ସିଦ୍ଧ ପୁରୁଷ ସ୍ୱାମୀଜୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ବୟାନ କରେ ଏ ମାଟିର ମହାନତା  । ଧର୍ମ ସଂସ୍କାରକ, ପଥ ପଦର୍ଶକ, ଭାରତୀୟ ସାଂସୃତିକ ସମାଜର ସେନାପତି, ଅଗଣିତ ଯୁବକଙ୍କ ପ୍ରେରଣା କେନ୍ଦ୍ର, ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ବାର୍ତ୍ତା ବାହକ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀରେ ଶତକୋଟି ପ୍ରଣିପାତ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner