ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଦିବସ : ଏହି ୮ଟି ଖାଦ୍ୟର ନାହିଁ ଏକ୍ସପାଏରୀ ଡେଟ୍

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ୍ ୭ରେ ପାଳିତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଦିବସ । ୨୦୧୮ ଜୁନ ୭ରେ, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସାଧାରଣ ସଭା ଏହି ଦିନ ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଦିବସକୁ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଭାବରେ ଥିମ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ପାଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ଏହା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏକ ପଦକ୍ଷେପ । ପ୍ରଥମ ମହୋତ୍ସବର ସଫଳତା ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ୧୦ଟି ଖାଦ୍ୟର ନାହିଁ ଏକ୍ସପାଇରୀ

୧-. ଧଳା ଚାଉଳ :

ଧଳା ଚାଉଳ, ଏହା ହେଉଛି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ । ଏହାର ସ୍ୱାଦ ୩୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଜାୟ ରହିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଫାରେନ୍ହାଇଟ୍ ତଳେ ଅମ୍ଳଜାନମୁକ୍ତ ପାତ୍ରରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୁଏ । ବ୍ରାଉନ୍ ଚାଉଳ, ବେଶି ଦିନ ରହିପାରେନି । କାରଣ ଏଥିରେ ଥିବା ତୈଳାକ୍ତ ଅଂଶ କୁଣ୍ଡାରେ ବାହାରିଯାଇଥଆଏ । ସେଥିପାଇଁ ଏହା ୬ ମାସରୁ ଅଧିକଦିନ ରହେନି ।

୨- ମହୂ :

ମହୂ ଏକମାତ୍ର ଖାଦ୍ୟ, ଯାହାକି କୁହାଯାଏ ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ରହିଥାଏ । ଏହାର ଯାଦୁକରୀ ରସାୟନ ଏବଂ ମହୁମାଛିର ହସ୍ତତନ୍ତ ଯୋଗୁଁ ଫୁଲରୁ ବାହାରୁଥିବା ଅମୃତ ମହୁମାଛି ଭିତରେ ଥିବା ଏନଜାଇମ୍ ସହିତ ମିଶିଥାଏ । ଯାହା ସରଳ ଶର୍କରାରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇ ମହୁଫେଣାରେ ଜମା ହୋଇଥାଏ । ମହୁମାଛିଙ୍କ ଡେଣା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପେଟରୁ ଏନଜାଇମ୍ ବା ତରଳ ପଦାର୍ଥ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯାହା ଉଭୟ ଅତ୍ୟଧିକ ଅମ୍ଳୀୟ । ମହୁର ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଏପରି ହୋଇଥାଏ ଯାହାକି ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇ ରହିଯାଏ । ଆର୍ଦ୍ରତା କମ୍ ଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମହୁର ଶର୍କରା ହାଇଗ୍ରୋସ୍କୋପିକ୍ ଥାଏ, ଯାହା ବାୟୁରୁ ଆର୍ଦ୍ରତା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଗରମ ଏବଂ ଛାଣାଯାଇଥିବା ମହୁକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସିଲ୍ କରାଯାଏ, ଆର୍ଦ୍ରତା ଅବଶୋଷିତ ହୋଇନପାରି ସବୁଦିନ ପାଇଁ ସମାନ ରହିଥାଏ । ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ, ମହୁରେ ଥିବା ମିଠାର ସ୍ୱାଦ ପାଖାପାଖି ୫୫୦୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ ।

୩-ଲୁଣ :

ସୋଡିୟମ୍ କ୍ଲୋରାଇଡ୍ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ । ଏହାର ସ୍ଥାୟୀତା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ । ଏହାର ବ୍ୟବହାର କେଉଁ ଆବାହମାନ କାଳରୁ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥକୁ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଉପକରଣରେ କରାଯାଏ । କାରଣ ଏହା ଖାଦ୍ୟରେ ଥିବା ଆର୍ଦ୍ରତା ହଟାଇଥାଏ । ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ବି ଆଲମାରୀରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଲୁଣକୁ ରଖିପାରିବେନି । ଯଦି ଆପଣ ଆୟୋଡିନ ଯୁକ୍ତ ଲୁଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଏହା ୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ।

୪-ସୋୟା ସସ୍ :

ସହମତି ମନେହେଉଛି ଯେ ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ମିଶ୍ରଣ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । କିନ୍ତୁ ଖୋଲା ନ ହେଲେ ସୋୟା ସସ୍ ବହୁତ ଦିନ ଧରି ରହିପାରିବ । ଏହା ଖୋଲିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ରେଫ୍ରିଜରେଟରରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ରହିପାରେ।

୫-ଚିନି :

ଏହି ତାଲିକାରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଆଇଟମଗୁଡିକ ପରି, ଚିନି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ପଦ୍ଧତି ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରେ ଯେ ତୁମେ ଏହାକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ସାଇତି ରଖିପାରିବ କି ନାହିଁ । ପାଉଡର ଏବଂ ଗ୍ରାନ୍ୟୁଲେଟେଡ୍ ଚିନିକୁ ଆର୍ଦ୍ରତାକୁ ରଖିବା ପାଇଁ ଏୟାରଟାଇଟ୍ ପାତ୍ରରେ ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ତାରିଖ ସହିତ ବ୍ୟାଗ୍ ଷ୍ଟାମ୍ପ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ନିର୍ମାତାମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ବ୍ରାଉନ୍ ସୁଗାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଅନୁପଯୋଗ୍ୟ ।

୬-ଶୁଖିଲା ବିନ୍ସ :

ଚାଉଳ ଅଧ୍ୟୟନ ପରି, ବ୍ରିଗମ୍ ୟଙ୍ଗ ୟୁନିଭରସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ପିଣ୍ଟୁ ବିନ୍ସର ସାମଗ୍ରିକ ଗୁଣ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । କିନ୍ତୁ “ସମସ୍ତ ନମୁନା ଅତି କମରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଉପଭୋକ୍ତା ପ୍ୟାନେଲିଷ୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଗ୍ରହଣୀୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସମୟ ସହିତ ଏଥିରେ ଥିବା ପ୍ରୋଟିନ୍ ହଜମ ହେବାରେ ସହଜ ହୋଇଥାଏ ।

୮-ପାଉଡର କ୍ଷୀର :

ପାଉଡର କ୍ଷୀର ସ୍ୱାଦ ସେତେଟା ଭଲ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ପାଉଡର କ୍ଷୀର ବିଦ୍ୟମାନ ହେବାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଏହା ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ରହିଥାଏ । ତାଜା କ୍ଷୀର ଅପେକ୍ଷା ପରିବହନ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ମଧ୍ୟ ସହଜ ଅଟେ । ଏହାକୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ବ୍ୟବହାର କରିହେବ ।

୯-ହାର୍ଡ ଲିକର୍ :

କ୍ରିମ୍ ଲିକ୍ୟୁର୍, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ସବୁବେଳେ କଠିନ ସାମଗ୍ରୀର ଏକ ଷ୍ଟାସ୍ ରଖିପାରିବେ । ଅମ୍ଳଜାନ ହେତୁ ସ୍ୱାଦ ପ୍ରାୟ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ବଦଳିଯିବ । ଖୋଲା ବୋତଲରେ ରଖିବା ହେତୁ ବାଷ୍ପୀକରଣ କାରଣରୁ କିଛିଟା ମାତ୍ରା ଏହାର ଗୁଣ କମିପାରେ । ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ କେହି ନ ପିଇଛନ୍ତି ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରେ ଥିବା ଆଲକହଲ ମାତ୍ରା ସେମିତି ରହିଥାଏ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner