ଚୀନ୍ ଟିକା ପ୍ରଭାବି ନୁହେଁ, ତୃତୀୟ ଡୋଜ୍ ଜରୁରୀ

1 min read
Delta Variant Can Infect Despite Covishield Covaxin Doses AIIMS Study

ଭାରତ ସମେତ ସାରା ଦୁନିଆ କରାେନା ସଂକ୍ରମଣ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରିବା ଲାଗି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ନେଉଛି । କିନ୍ତୁ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାଇନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ନେଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଟିକାର ତୃତୀୟ ଡାେଜ୍ ଦେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ।

ଦୁର୍ବଳ ଇମ୍ୟୁନ ସିଷ୍ଟମ୍ ର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ଡୋଜ୍ ଦେବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି WHOର ଭ୍ୟାକ୍ସି୍ନ୍ ଆଡଭାଇଜରୀ। ଏନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇମ୍ୟୁନିଟି ପାୱାର କମ୍ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଡୋଜ୍ ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଟିକା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ କାମ କରିବା ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଥିବା ବେଳେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଥାଏ ।

ଚୀନର ସିନୗେବେକ୍ ଓ ସିନୋଫାର୍ମ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ନେଇଥିବା ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କଙ୍କୁ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଡୋଜ୍ ଦେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି କହିଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ । ଏପରିକି ଏହି ଦୁଇ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଲାଗି ହୋମେଲାଗସ୍ ଟିକାର ଏକ ଅତିରିକ୍ତ କିମ୍ବା ତୃତୀୟ ଡୋଜ୍ ଦେବା ଉଚିତ୍ ।

SAGEର କହିବାନୁଯାୟୀ, ଏହି ସୁପାରିଶକୁ ଲାଗୁ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସବୁ ନାଗରିକଙ୍କୁ ୨ୟ ଡୋଜ୍ ଟିକା ଦେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିବା ଜରୁରୀ । ଏହା ପରେ ଯାଇ ୩ୟ ଡୋଜର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ଆଉ ଏହାକୁ ପ୍ରଥମେ ବୟସ୍କ ମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ଉଚିତ୍ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *