ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ନଦୀ ଗୁଡ଼ିକର ଭୟଙ୍କର ରୂପ, ଅଳକାନନ୍ଦାରେ ବୁଡ଼ିଲା ଅନେକ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳ

1 min read

ଡେହରାଡୁନ୍:  ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା କାରଣରୁ ନଦୀଗୁଡିକ ଜଳସ୍ତର ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏବଂ ଜଳସ୍ତର ବଢିବା କାରଣରୁ, ଶ୍ରୀନଗର ଏବଂ ପୌଡୀ ଗଡୱାଲର ଅନେକ ତଳିା ଅଞ୍ଚଳ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଛି। ଅଳକାନନ୍ଦା ନଦୀର ଜଳ ସ୍ତରର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବାରୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ଧ ଉପରୁ ନଦୀ ପାଣି ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପସିବା ଆରମ୍ଭ କଲାଣି । ଏବଂ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ନଦୀ ବନ୍ଧ ଭାଙ୍ଗିବା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଲାଣି । ଅଳକାନନ୍ଦର ଅନେକ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଜଳମଗ୍ନ କରିଥିବାବେଳେ ଋଷିକେଶରେ ଗଙ୍ଗା ନଦୀର ଜଳ ସ୍ତର ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଟପିଲାଣି । ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ ସେଠାରେ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଅଳକାନନ୍ଦା ନଦୀ ଜଳ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି କାରଣରୁ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ବନ୍ୟା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆଅଳନନ୍ଦାର ଜଳ ସ୍ତର ସମ୍ପର୍କରେ ଷ୍ଟେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ ଦ୍ୱାରା ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । ଋଷିକେଶଙ୍କ ସହ ପିଥୋରଗଡ, ଆଲମୋଡ଼ା, ପୌଡି ଗଢୱାଲ ଏବଂ ଚାମୋଲିରେ ନଦୀଗୁଡ଼ିକ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ବିଭିନ୍ନ ନଦୀ ଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ପିଥୋରାଗଡ ଏବଂ ଋଷିକେଶରେ ଥିବା ନଦୀର ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରି ହୋଇପଡ଼ୁଛି । ରାଜ୍ୟର ପାହାଡ଼ିଆ ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ହେବାର ମଧ୍ୟ ଖବର ଆସିଛି। ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ଆବେଦନ କରାଯାଉଛି।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner