ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ: ପୂଜାପାଠ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରୁ ବାହାରିଲା ବାଘୁଣୀର ଆତ୍ମା !

ଆାଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ । ଦେହ ଖରାପ ହେଲେ କିମ୍ବା ଜିନିଷପତ୍ର ଚୋରି ହେଲେ ଗୁଣିଗାରେଡ଼ିର ସାହାଯ୍ୟ ନେବା କଥା ତ ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ । ତେବେ ନିକଟରେ ଏଭଳି ଅନ୍ୟଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ସହ କିଛିଦିନ ଧରି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବାଘୁଣୀ ଆକ୍ରମଣର ସ୍ଵପ୍ନ ଆସିବା ସହ ସ୍ଵାମୀ ଓ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଧୀରେଧୀରେ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଥିଲା । ଝଡ଼ାଫୁଙ୍କା, ଗୁଣିଗାରେଡ଼ି ସହ ପୂଜାପାଠ କରି ଏଭଳି ଦୁଃସ୍ଥିତିରୁ ମୁକୁଳି ହେବ ବୋଲି ଗାଁ ତାନ୍ତ୍ରିକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ସକାଳୁ ଦିଶାରୀ (ୱାଡେ)ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ପୂଜା  କରାଯିବା ସହ ଦିଶାରୀ (ୱାଡେ) ନିଜେ ବାଘ ସାଜି ସଂପୃକ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଘରକୁ ଶିକାରରେ ଆସି ବାଉଁଶ ଟୋଲେଇକୁ କାମୁଡି ଧରିଥିଲେ  । ଗ୍ରାମବାସୀ ଲାଠି ଓ ଠେଙ୍ଗା ସାହାଯ୍ୟରେ ଘଉଡାଇ ଗାଁ ବାହାର ପୋଖରୀ ପାଖକୁ ନେଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ପୂଜା କରାଯିବା ସହ ବାଘୁଣୀ ଆତ୍ମାକୁ ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଦୂର କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଏଭଳି ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ପଡିଆ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦୁର୍ଗମ ସିଲାକୋଟା ଗ୍ରାମରେ । ଏହି ଗ୍ରାମର ଗୁଜା ୱାନଜାମିଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଇର୍ମେ ୱାନଜାମି କିଛିଦିନ ଧରି ବାଘୁଣୀ ଆକ୍ରମଣର ସ୍ଵପ୍ନ ଦେଖିବା ସହ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଘର ଭିତରେ ଲୁଚି ରହୁଥିଲେ । ଏ ବାବଦରେ ଇର୍ମେଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ, ତାଙ୍କୁ ବାଘୁଣୀ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବା ସହ ସ୍ଵପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ ବିକୃତ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି  ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଏହିଭଳି ସ୍ୱପ୍ନ ଆସିବା ସହ ଧୀରେଧୀରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବାରୁ ତୁରନ୍ତ ଗାଁ ଦିଶାରୀଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନେଇ ଯଥାଚିତ ପୂଜା କରି ବାଘୁଣୀର ଆତ୍ମାକୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ ଏଭଳି ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଗାଁ ମୁଖିଆ ଶୁକା ୱାନଜାମି କହିଛନ୍ତି  ।  ବିଜ୍ଞାନର ଦ୍ରୁତ ବିକାଶ ସହ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ପଦାର୍ପଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ଆାଦିବାସୀ ବହୁଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଏହା ସାଧାରଣରେ ଆଶ୍ଟର୍ଯ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସକୁ ବଢ଼ାଇପାରିବ ବୋଲି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ')}

Leave a Reply

Your email address will not be published.