ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଶିଶୁଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଦେଉଛି ଏହି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ

ଜବଲପୁର: ନବଜାତଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ହେଉଛି ଭୟଙ୍କର । କରୋନା କାରଣରୁ ଶିଶୁଙ୍କଠାରେ ଦେଖା ଦେଉଛି ଏଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ । କରୋନା ସମୟରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ବଂଶ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସେହି ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଉଛି, ଯେଉଁମାନେ ଏବେ ଏବେ ଏହି ଦୁନିଆରେ ପାଦ ଦେଇଛନ୍ତି । ପୋଷ୍ଟ କୋଭିଡର ପ୍ରଭାବ ସେହି ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଉଛି, ଯେଉଁ ମାଆମାନେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସମୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କଠାରେ ପୋଷ୍ଟ-କୋଭିଡର ପ୍ରଭାବ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଛି । ଏବଂ ଜବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏପରି ୫୦ରୁ ଅଧିକ ନବଜାତ ଶିଶୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଠାରେ ମଲ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ଇନଫ୍ଲେମେଟର ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ରୋଗ ଦେଖାଯାଉଛି ।

ଏହି ରୋଗରେ ନବଜାତ ଶିଶୁର ଅନେକ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି । ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଲ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ଇନଫ୍ଲେମେଟରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ଯୋଗୁଁ ନବଜାତ ଶିଶୁର କିଡନୀ, ହୃଦୟ, ଯକୃତ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି । ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଗର୍ଭଧାରଣର ଶେଷ ମାସରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ତିଆରି ହୁଏ, ଯଦି ସମାନ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ଶିଶୁ ଦେହକୁ ଚାଲିଯାଏ, ତେବେ ଶିଶୁର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ  । ଏହିପରି ପିଲାମାନଙ୍କର ଅଧିକ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଦେଶରେ ଏଭଳି ମାମଲା ନଜରକୁ ଆସିଛି, ତେଣୁ ଅନେକ ଶିଶୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହା ଉପରେ ନିରନ୍ତର ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଆବଶ୍ୟକ

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ମଲ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ ଶିଶୁର ଯତ୍ନ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଯଦିଓ କରୋନା ମହାମାରୀ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଶେଷ ହୋଇଯିବ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଦେଖାଯିବ । ତେଣୁ ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ପ୍ରତି ଏହା ବିପଦଜନକ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.