କୃଷକଙ୍କୁ ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟର ଉପହାର, ରବି ଫସଲ ଉପରେ MSP ବୃଦ୍ଧିକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ

1 min read
Modi Cabinet Approved Increase MSP Rabi Crops Farmer Bill

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭା ପରେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ମୋଦି ସରକାର କୃଷି ସମ୍ବଦ୍ଧିତ ବିଲ୍ ପାରିତ କରାଇଛନ୍ତି । ସୂତ୍ରୁ ମିଳଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏବେ ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟ ରବି ଫସଲର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ (MSP) ବୃଦ୍ଧିକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ତୋମର ସୂଚନା ଦେବେ ।

Bihar Election 2020 PM Narendra Modi Agriculture Bills Farmers Protest

କୃଷି ବିଲକୁ ନେଇ ଦେଶରେ ବିରୋଧ ଲାଗି ରହିଛି । ଏହାରି ଭିତରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରବି ଫସଲର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଏମଏସପିକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ପଞ୍ଜାବ ଓ ହରିୟାଣାରେ କୃଷକ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ।

କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ସହ ଜଡ଼ିତ ବିଲରେ ଏମଏସପିକୁ ନେଇ କୃଷକ ଅସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ କି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନିଜେ କହି ସାରିଛନ୍ତି ଏମଏସପି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜାରି ରହିବ । ଫସଲକୁ ପୂର୍ବଭଲି ସରକାର କିଣିବେ । ତଥାପି ଦେଶରେ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନି ।

Farmer Bill Protest Opposition Meeting With President Ramnath Kovind No Sign On Bill

ବିଲରେ କୃଷକଙ୍କୁ ଅମଳକୁ କେଉଁଠାରେ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ମଣ୍ଡି ଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ । ଯେତେବେଳେ କି ପଞ୍ଜାବ ଓ ହରିୟାଣାରେ ମଣ୍ଡି ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ । ଏବଂ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଏବେ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଜୋରଦାର ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି । ଏମଏସପିକୁ ନେଇ କୃଷକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଥିବାରୁ ବିରୋଧ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ବିରୋଧୀଙ୍କ ବିରୋଧ

କୃଷି ବିଲକୁ ସଂସଦରୁ ସଡ଼କ ସବୁଠି ବିରୋଧ ଜାରି ରହିଛି । ବିପକ୍ଷ ଦଳ ବିଲ୍ ବିରୋଧରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ୨ଟି ଯାକ କୃଷି ବିଲରେ ଦସ୍ତଖତ ନକରି ରାଜ୍ୟସଭା ପଠାଇଦେବାକୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅପିଲ୍ କରାଯିବ ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *