RBI ବ୍ୟାଙ୍କ ମାନଙ୍କୁ ଦେଲେ ରିଷ୍ଟ୍ରକଚରିଂର ମଞ୍ଜୁରୀ, ଜାଣନ୍ତୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ କଣ ପଡ଼ିବ ପ୍ରଭାବ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଗୁରୁବାର ମୁଦ୍ରା ନୀତିରେ ପଲିସି ସୁଧ ରେପୋରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିନାହିଁ। ରେପୋ ହାର ୪ ପ୍ରତିଶତରେ ରହିବ, ରିଭର୍ସ ରେପୋ ହାର ୩.୩୫ ପ୍ରତିଶତରେ ଏବଂ MCF ହାର ୪.୨୫ ପ୍ରତିଶତରେ ରହିବ | ଯଦିଓ ଆରବିଆଇ ଋଣ ମାରାଟୋରିୟମର ଅବଧି ବଢ଼ାଇ ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆରବିଆଇ କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଥିଲା ​​ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣର ପୁନଃନିର୍ମାଣର ସୁବିଧାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା। ଥରେ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଗଲେ, ଏହିପରି ଋଣର ଷ୍ଟାଣ୍ଡର୍ଡ ବିବେଚନା କରାଯିବ ।

ଏହାର ଅର୍ଥ, ଯଦି ଉଧାରୀ ନୂତନ ଦେୟ ଢ଼ାଞ୍ଚା ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ତେବେ ଉଧାରୀଙ୍କୁ ଡିଫଲ୍ଟର ଭାବରେ କ୍ରେଡିଟ୍ ବ୍ୟୁରୋକୁ ରିପୋର୍ଟ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲୋନ ରିଷ୍ଟ୍ରକଚରିଂ ହେଲେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ କଣ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ

ଆରବିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ, ଶିକ୍ଷା ଋଣ, ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କିମ୍ବା ଏନକାସମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଋଣ (ଯଥା ଗୃହ ଋଣ) ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଅଂଶଧନ ଦିଆଯାଇଥିବା ଋଣଗୁଡିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି | ଏହି ପ୍ରକାର ଋଣ ପୁନର୍ଗଠନ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ କ୍ଷତି-ଲାଭ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଉଚ୍ଚ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରିବେ ନାହିଁ ।

ଏମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ଫାଇଦା

ଆରବିଆଇ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ଢାଞ୍ଚା ଅନୁଯାୟୀ, ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣର ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ କେବଳ ସେହି ଋଣ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, ଯେଉଁମାନେ ୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ରେ ୩୦ ଦିନରୁ ଅଧିକ ଡିଫଲ୍ଟ କରିନାହାଁନ୍ତି । ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏହିପରି ଋଣକୁ ଦୁଇ ବର୍ଷର ଋଣ ବିସ୍ତାର କରିପାରିବେ | ଏହି ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଋଣ କିସ୍ତି ଦେୟ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ କିମ୍ବା ବିନା ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ ।

ଗ୍ରାହକମାନେ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ  । ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏହି ଆବେଦନଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡିବ । ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ଋଣ ପରିଶୋଧ ଅବଧି ସର୍ବାଧିକ ୨ ବର୍ଷ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ସେମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆୟ ଆଧାରରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ।

ଋଣ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଏବଂ ଋଣ ପୁନର୍ଗଠନ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ

ଋଣ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଅଧୀନରେ କିସ୍ତି ପ୍ରଦାନ ନକରିବା ପାଇଁ ଆରବିଆଇର ଏକ ରିହାତି ଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଯଦି ସୁଧ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ବ୍ୟାଙ୍କ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଆପଣଙ୍କ ମୂଳ ଅର୍ଥରେ ଯୋଡ଼ି ଦିଅନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ EMI ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଆପଣଙ୍କୁ ପୁରା ବକେୟା ରାଶି ଉପରେ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ମୋନାଟୋରିୟମ ଅବଧିର ସୁଧ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସୁଧ ଲାଗିବ ।

ଋଣର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣରେ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ଯେ EMIକୁ ହ୍ରାସ କରିବେ ନା ଲୋକନର ପିରିୟଡ ବଢ଼ାଇବେ, କେବଳ ସୁଧ ସଂଗ୍ରହ କରିବେ ନା ସୁଧ ଦର ଆଡଜଷ୍ଟ କରିବେ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner