ମାନୁନି ନେପାଳ, ଭାରତର ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନଗଣନା କରିବାକୁ ହେଉଛି ପ୍ରସ୍ତୁତ

1 min read
India Nepal Tension Border Dispute Census In Kalapni Lipulekh Oli Govt

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ପରେ ବି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରୁ ହଟୁନି ନେପାଳ । ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର କଳାପାଣି, ଲିପୁଲେଖ ଓ ଲିମ୍ପିୟାଧୁରା ଆଦି ଭାରତୀୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନିଜ ନକ୍ସାରେ ଦେଖାଇବା ପରେ ଏବେ ନେପାଳ ସରକାର ସେଠାରେ ଜନଗଣନା କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତି ।

India Nepal Tension Border Dispute Census In Kalapni Lipulekh Oli Govt

କେପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଥିବା ଓଲି ସରକାର ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମେ ୨୮ ତାରିଖରୁ ୧୨ତମ ଜନଗଣନା ଆରମ୍ଭ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଭାରତର ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଜନଗଣନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି ନେପାଳ ।

India Nepal Tension Border Dispute Census In Kalapni Lipulekh Oli Govt

ନେପାଳର ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ବାଦପତ୍ର କାଠମାଣ୍ଡୁ ପୋଷ୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଏଥିପାଇଁ ଓଲି ସରକାର ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ନେପାଳ ଜନଗଣନା ସହ ଗୃହ ମଧ୍ୟ ଗଣନା କରିବ ।

India Nepal Tension Border Dispute Census In Kalapni Lipulekh Oli Govt

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ନେପାଳ-ଭାରତ ସମ୍ପର୍କରେ ତିକ୍ତତା ଆସିବାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ତିନି ଅଞ୍ଚଳ । ପ୍ରଥମେ ନେପାଳ ଏହି ତିନି ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ନିଜ ଦାବି ଜାହିର କରିଥିଲା । ପରେ ସଂସଦରେ ଏହାର ନକ୍ସାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ ନେପାଳ, ଚୀନ ପ୍ରଭାବରେ ପଡ଼ି ଏଭଳି ଭାରତ ବିରୋଧୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି ।

India Nepal Tension Border Dispute Census In Kalapni Lipulekh Oli Govt

କଳାପାଣି, ଲିପୁଲେଖ ଓ ଲିମ୍ପୟାଧୁରା ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନଗଣନା କାମ ନେପାଳ ନ୍ୟାସନାଲ ପ୍ଲାନିଂ କମିଶନ କରିବାକୁ ଥିବାବେଳେ ସେଣ୍ଟ୍ରାସ୍ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଷ୍ଟାଟିଷ୍ଟିକ୍ସକୁ ଭୟ ଅଛି କି ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦ୍ୱାରା ଭାରତ ନାରାଜ ହୋଇପାରେ ।

India Nepal Tension Border Dispute Census In Kalapni Lipulekh Oli Govt

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, କେପି ଶର୍ମା ଓଲି ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି କଥାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଭାରତ ନାରାଜ ହେଲେ ଏହା ପରେ କଣ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ଏହି କାରଣରୁ ନେପାଳ ସରକାର ଏହା ଉପରେ ଖୋଲାଖୋଲି କିଛି କହୁନାହାଁନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଭାରତ ଏବେ ଏବେ ନେପାଳକୁ ଏକ ଯୋଡ଼ା ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଟ୍ରେନ୍ ଦେଇଛି ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *