ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ବିଶ୍ୱରେ ତୃତୀୟ ଭାରତ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକା, ଚୀନ୍ ଓ ଭାରତ ୨୦୨୧ରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି  । ଷ୍ଟକହୋମ ସ୍ଥିତ ଏକ ସଂସ୍ଥାର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ବ୍ୟୟ କରୁଥିବା ଦେଶଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଭାରତ । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ୍ ତୁଳନାରେ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟୟ ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ ।

India third largest military spender in world, after US and China - The Economic Times

ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ବ୍ୟୟ କରୁଥିବା ପ୍ରଥମ ତିନିଟି ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ରହିଛି  । ଆମେରିକା, ଚୀନ୍ ପରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଭାରତ । ସ୍ବିଡେନର ଷ୍ଟକହୋମ ସ୍ଥିତ  ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଶାନ୍ତି ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ – ଏସଆଇପିଆରଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି  ।

How India hoodwinks the world about its real military budget - Modern Diplomacy

୨୦୨୧ରେ ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟୟ ୨ ଦଶମିକ ୧ ଟ୍ରିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି  । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ପରିମାଣ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ସର୍ବକାଳୀନ ବୃଦ୍ଧି । ୨୦୨୧ରେ ଆମେରିକା, ଚୀନ, ଭାରତ, ବ୍ରିଟେନ ଓ ଋଷିଆ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ବ୍ୟୟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା କି ମୋଟ ସାମରିକ ବ୍ୟୟର ୬୨ ପ୍ରତିଶତ  ।

Why is the Indian military running out of ammunition? | The Independent | The Independent

କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ସତ୍ତ୍ବେ ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ହୋଇଛି ରେକର୍ଡ ବୃଦ୍ଧି  । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ସାମାନ୍ୟ ଧୀମେଇ ଯାଇଛି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର  ।  କିନ୍ତୁ ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ ଏହା ୬ ଦଶମିକ ୧ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଛି  ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଆମେରିକୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟୟ ୨୦୨୧ରେ ୮୦୧ ବିଲିଅନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା  । ୨୦୨୦ ମସିହା ଅପେକ୍ଷା ଏହା କମ୍ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଆମେରିକା  ।  ଚୀନ୍ ଗତବର୍ଷ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୨୯୩ ବିଲିଅନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲା  । ୨୦୨୦ ତୁଳନାରେ ଏହି ଖର୍ଚ୍ଚ ହାର ୪ ଦଶମିକ ୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ  । ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିବା ଦେଶଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଖର୍ଚ୍ଚ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ୍ ତୁଳନାରେ କମ୍ ରହିଛି  । ୨୦୨୧ରେ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟୟ ଥିଲା ୭୬ ଦଶମିକ ୬ ବିଲିଅନ  । ୨୦୨୦ ତୁଳନାରେ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟୟ ୨୦୨୧ରେ ଶୂନ ଦଶମିକ ପ୍ରତିଶତ ହିଁ ବଢିଛି ।

ଏଥିସହିତ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଦେଶର କରୋନା ମୁକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ହେଲା ନାଗାଲାଣ୍ଡ

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]