ଚୀନକୁ ଜବାବ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାରତ; LACରେ Pinaka ଓ Smerch ମୁତୟନ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଆସାମ ସୀମାର ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ଠାରୁ ଦୂରରେ ଥିବା ସ୍ଥାନକୁ LACର ଡେପଥ୍ ଏରିଆ କୁହାଯାଏ । ଏଠାରେ ନିୟୋଜିତ ରକେଟ୍ ଲଞ୍ଚ ସିଷ୍ଟମ୍ ଶତ୍ରୁ କ୍ଷେତ୍ରର ଭିତର ଯାଏଁ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିବା ସହ ସଠିକ୍ ନିଶାନା ଲଗାଇପାରେ।

ପୂର୍ବ ଲଦାଖର LAC ଉପରେ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ LAC ଉପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରଖିଛି | କେବଳ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ନୁହେଁ ବରଂ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି। ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ସେକ୍ଟରରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ମଲ୍ଟିବାର୍ଲ ରକେଟ୍ ଲଞ୍ଚ ସିଷ୍ଟମ୍ SMERCH ଏବଂ ମଲ୍ଟି ରକେଟ୍ ଲଞ୍ଚ ସିଷ୍ଟମ୍ ପିନାକକୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛି।

ପିନାକା ରକେଟ୍ ଲଞ୍ଚର୍ ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ। ଏକ ପିନାକ ବ୍ୟାଟେରୀରେ ୬ଟି ଫାୟାରିଂ ୟୁନିଟ୍ (ଲଞ୍ଚର୍) ଏବଂ ଏକ ଲଞ୍ଚରରେ ୧୨ଟି ଟ୍ୟୁବ୍ । ଆଉ ବ୍ୟାଟେରୀରେ ୭୨ ରକେଟ୍ ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ତ ରକେଟ୍ ମାତ୍ର ସେକେଣ୍ଡରେ ଶତ୍ରୁ ଉପରେ ବର୍ଷିପାରେ । ପିନାକର ଏକାସାଙ୍ଗରେ 1000 x 800 ମିଟର କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ମଲ୍ଟି ବ୍ୟାରେଲ୍ ରକେଟ୍ ଲଞ୍ଚ ସିଷ୍ଟମ୍ ହେଉଛି SMERCH | ଋଷର ସହଯୋଗରେ ଏହାକୁ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି | SMERCHର ଏକ ବ୍ୟାଟେରୀରେ ଚାରୋଟି ଲଞ୍ଚର୍ ରହିଛି । ଗୋଟିଏ ବ୍ୟାଟେରୀରେ ମୋଟ 48 ଟି ରକେଟ୍ ରହିଛି| ଏହି ୪୮ରକେଟକୁ ମାତ୍ର ୪୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ନିକ୍ଷେପ କରାଯାଇପାରିବ | ଯାହା ଶତ୍ରୁର 1200 X 1200 ମିଟର ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିନାଶ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *