ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ନାହିଁ: ଅପରାହ୍ନରେ ଖୋଲିବ ହୀରାକୁଦ ଗେଟ୍

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ସ୍ଥିତି ନେଇ ଜଳ ସମ୍ପଦ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଧୀରେନ ସାମଲଙ୍କ ସୂଚନା । ଉପର ମହାନଦୀର ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନକୁ ଛାଡ଼ିଲେ ବର୍ଷା ନାହିଁ। ତଳ ମହାନଦୀର ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ ବଳମୂଳ ୨୦୦ ମିଲିଲଟର ଓ ଖାଇରମାଲରେ ୧୬୦ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ତଳ ବ୍ରହ୍ମଣୀର ତଳ ମୁଣ୍ଡରେ ୧୬୦ରୁ ୨୦୦ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି। କେନ୍ଦୁଝର, ଆନନ୍ଦପୁର, ଆଖୁଆପଦାରେ ବର୍ଷା ଅଛି। । ବଂଶଧାରା, ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଓ କୋଲାବରେ ବର୍ଷା ନାହିଁ। ମହାନଦୀ ବିପଦ ସଂକେତରୁ ୩ ମିଟର ତଳେ ଅଛି । ବୈତରଣୀ ଆଖୁଆପଦା ଠାରେ ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ଅଛି। ହେଲେ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା ନଥିବାରୁ ଏହାର ଜଳସ୍ତର କମିବ ।

ଜଳକା ୬ ମିଟର ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ଅଛି । ମହାନଦୀ ବରମୂଳ ୪ଲକ୍ଷ ୩୬ହଜାର କ୍ୟୁସେକ୍, ମୁଣ୍ଡୁଲି ୩ଲକ୍ଷ ୨୨ହଜାର କ୍ୟୁସେକ୍ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ୪୪ରୁ ୨୨ ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ  ଜଳ ଧାରଣା କ୍ଷମତା ଅଛି । ହୀରାକୁଦ ୨ଲକ୍ଷ କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ପଶିବାର ଆକଳନ ଅଛି । ୬୨୬.୫ ଫୁଟ ଜଳ ଅଛି । ବର୍ଷା ପାଇଁ ପାଣି ଉଠୁଛି । ଉପରମୁଣ୍ଡ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ବର୍ଷା ଥିବାରୁ ହୀରାକୁଦର ୬ଟି ଗେଟ ଆଜି ୩ଟା ରୁ ୫ ସୁଦ୍ଧା ଖୋଲିବ। ୧ଲକ୍ଷ କ୍ୟୁସେକ୍ ତଳକୁ ପାଣି ମିଶିଵ। ତେଣୁ ମୁଣ୍ଡୁଳୀରେ ଆଉ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ହେବନି। ରେଙ୍ଗାଲି ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଗେଟ ଖୋଲିବ ନାହିଁ। ତଳିଆ ଅଂଚଳ ଯେପରି ଡ୍ରେନ, ନାଳ ପାଣି କେନାଲରେ ମିଶୁଛି, ହେଲେ ସରକାର ସଜାଗ ଅଛନ୍ତି। ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଚାଲିଛି । ଉଚ୍ଚପଦାଧିକାରୀ ଫିଲ୍ଡରେ ଅଛନ୍ତି । ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ମରାମତି କାମ ହେବ । ଆଜିର ସ୍ଥିତି ଓ ମୁଣ୍ଡୁଳୀକୁ ଦେଖିଲେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ନାହିଁ । କେଉଁଠି ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ନାହିଁ । ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା ବି କମ। ଯାହା ବର୍ଷା ହୋଇଛି, ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner