ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ହେଉଥିଲା ଆମଦାନୀ, ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ହେବ ରପ୍ତାନୀ: ଗ୍ରୀନ୍ ସିଗନାଲ୍ ଦେଲେ ସରକାର

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ଯେଉଁ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଚୀନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା ଆଜି ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ୱାବଲମ୍ୱୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଭାରତ । କେବଳ ସ୍ୱାବଲମ୍ୱୀ ହେବ ନାହିଁ ବରଂ ଅନ୍ୟଦେଶକୁ ରପ୍ତାନୀ କରିବ ଭାରତ । ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଦେଶ ପ୍ରସୋନାଲ ପ୍ରୋଟେକଟିଭ୍‌ ଇକ୍ୟୁପମେଣ୍ଟର ସପ୍ଳାଇ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା କାହିଁକି ନା ମାର୍ଚ୍ଚ ପୂର୍ବରୁ କ୍ଳାସ୍‌ ୩ ଲେବଲର ପିପିଇ କିଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉନଥିଲା ।

जिसके लिए चीन पर थे निर्भर, अब उसका भारत करेगा निर्यात, सरकार की हरी झंडी

କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆହ୍ୱାନ ପରେ ଦେଶରେ ବହୁ କମ୍ପାନୀ ପିପିଓ କିଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ୨ ମାସରୁ ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପିପିଇ କିଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିପାରିଛି । ଏବଂ ଭାରତ ଏବେ who ଷ୍ଟାଣ୍ଡର୍ଡ ପିପିଇ କିଟ୍ ରପ୍ତାନୀ କରିବ । ଏଯାବତ୍ ପିପିଇ କିଟ୍ ରପ୍ତାନୀ କରବି  ନେଇ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇଥିଲେ ।

जिसके लिए चीन पर थे निर्भर, अब उसका भारत करेगा निर्यात, सरकार की हरी झंडी

କିନ୍ତୁ ଉତ୍ପାଦନ ଅଧିକ ହେଉଥିବାରୁ ସରକାର ପ୍ରତି ମାସରେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ପିପିଇ କିଟ୍ ରପ୍ତାନୀ କରିବାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ ଏଣିକି ପ୍ରତି ମାସରେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ପିପିଇ କିଟ୍ ରପ୍ତାନୀ କରିବ ଭାରତ । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋଏଲ୍ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମେକ୍ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ ରପ୍ତାନୀକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବ ।

जिसके लिए चीन पर थे निर्भर, अब उसका भारत करेगा निर्यात, सरकार की हरी झंडी

୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପୂରା ହେଲା ସ୍ୱପ୍ନ

କରୋନା ପିପିଇ କିଟ୍ ମାମାଲାରେ ଭାରତ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ହୋଇପାରିଛି । ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୦୨୦ରେ ପ୍ରଥମେ ଭାରତରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ପିପିଇ କିଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉନଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲା ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହାର ମୁକାବିଲାରେ ଲାଗିଗଲା । ଭାରତକୁ ବିଦେଶରୁ ୫୨ ହଜାର କିଟ୍ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଯେଉଭଳି ଭାବେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଲା ଦେଶରେ ପିପିଇ କିଟ୍‌ର ଅଭାବ ଦେଖାଗଲା

जिसके लिए चीन पर थे निर्भर, अब उसका भारत करेगा निर्यात, सरकार की हरी झंडी

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆମେରିକା, ଚୀନ ଏବଂ ୟୁରୋପିଇ ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ବଡ଼ ସଂଖ୍ୟାରେ ପିପିଇ କିଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି । ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସେଠାରୁ ଆମଦାନୀ କରୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଭାରତରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପିପିଇ କିଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ଏଣୁ ଏବେ ଏହାର ରପ୍ତାନୀ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ନେଇ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ମାନର  ପିପିଇ କିଟ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ଲାଗିପଡ଼ିଛି । ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ , ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପିପିଇ କିଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନେଇ ଅନୁମିତ ଦେଇଥିଲେ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ନଜର ପକାନ୍ତୁ

Close Bitnami banner