SBIର ନୂଆ ସ୍କିମ୍‌: ଘରେ ଥାଇ ପ୍ରତି ମାସରେ ରୋଜଗାର କରନ୍ତୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କେବେକେବେ ସଠିକ୍ ‌ଧାରଣା ନଥିବାରୁ ଠକେଇରେ ପଡ଼ନ୍ତି ଗ୍ରାହକ । ତେଣୁ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାକୁ ଠିକ୍‌ସ୍ଥାନରେ ନିବେଶ କରିବା ଉଚିତ୍‌। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ସେହିଭଳି କିଛି ସ୍କିମ ବିଷୟରେ । କ’ଣ ସେହି ସ୍କିମ୍‌ନଜର ପକାନ୍ତୁ ।

ଆମେ କହୁଛୁ SBIର ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ । SBI ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । SBI ତା’ ଗ୍ରାହକକୁ ଫିକ୍ସଡ ଡିପୋଜିଟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପବ୍ଲିକ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପ୍ସନ ଦେଇଥାଏ । ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର କିଛି ସ୍କିମରେ ନିବେଶ କରି ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ ।

SBI ଏନ୍ୟୁଟି ସ୍କିମ୍‌:

SBIର ଏହି ସ୍କିମରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାର ସମୟସୀମା ହେଉଛି ୧୨୦ ମାସ । ଏଥିରେ ସୁଧହାର ଚୟନ ହୋଇଥିବା ଟର୍ମ ଡିପୋଜିଟ୍‌ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ଅର୍ଥାତ୍‌ଯଦି ଆପଣ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଫିକ୍ଡଡ ଡିପୋଜିଟ୍‌କରୁଛନ୍ତି , ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ଫିକ୍ସଡ ଡିପୋଜିଟ୍‌ଉପରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ସୁଧହାର ଉପରେ ସୁଧ ମିଳିବ । ତେବେ ଏହି ସ୍କିମର ଫାଇଦା ସମସ୍ତେ ଉଠାଇ ପାରିବେ ।

ଯଦି କୌଣସି ଗ୍ରାହକ ମାସକୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ରୋଜଗାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ସ୍କିମ୍‌ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ । କିନ୍ତୁ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୫ ଲକ୍ଷ ୭ ହଜାର ୯୬୪ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଥିରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୭ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧହାର ଫେରସ୍ତ ମିଳିବ ।
ଅବଶ୍ୟ କେବଳଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ତା ଠାରୁ କମ୍‌ଟଙ୍କାର ସ୍କିମ୍‌ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏହି ଯୋଜନା ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଖୁବ୍‌ଉତ୍ତମ ।

ତେବେ ଆଉ ଡେରି କାହିଁକି? ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ସ୍କିମ ର ଫାଇଦା ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ନିକଟସ୍ଥ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner