ଡ୍ରୋନ ଆକ୍ରମଣର ମୁକାବିଲା ନେଇ ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ମୁତୟନ ହୋଇଥିଲା ଲେଜର ସିଷ୍ଟମ; ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ଆଜି ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଠାରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ସହ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ୱୋଧିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ଏଠାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭିଭିଆଇପି ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ବେଳେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଯାହାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱ ଆମ ଦେଶର ସୈନିକଙ୍କ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କିତ ବିଭିନ୍ନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କ ଉପରେ ନ୍ୟସ୍ତ ଥିଲା । ଲାଲକିଲ୍ଲା ନିକଟରେ ସ୍ୱଦେଶୀ ଆଣ୍ଟି ଡ୍ରୋନ୍ ସିଷ୍ଟମ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ଡ୍ରୋନ ସିଷ୍ଟମକୁ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଓ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (ଡିଆରଡିଓ) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।  ଏଥିରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କାମ କରେ । ପ୍ରଥମ ସଫ୍ଟ ସ୍କିଲ୍ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ବି ପ୍ରକାରର ଡ୍ରୋନ୍‌କୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରାଯାଉଥିବା ଲିଙ୍କ୍‌କୁ ବିଚ୍ଛେଦ କରିବା । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଡ୍ରୋନ୍ ଦିଗହରା ହେବା ସହ ତଳେ ପଡ଼ିଯାଏ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଟକ୍ନୋଲୋଜି ହେଉଛି ହାର୍ଡ କିଲ୍ । ଏହା ହେଉଛି କାଉଣ୍ଟର ଡ୍ରୋନ ସିଷ୍ଟମ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଲେଜର ସିଷ୍ଟମ ରେଞ୍ଜ ମଧ୍ୟକୁ ଡ୍ରୋନ୍ ଆସିବା ପରେ ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଲେଜର ଅସ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣ କରି ଧ୍ୱଂସ କରିଦିଆଯାଏ । ଅର୍ଥାତ ଏହି ରେଞ୍ଜକୁ ଆସିବା ପରେ ଡ୍ରୋନ୍‌କୁ ଖସିଯିବ ଅବା ଖସାଇଦିଆଯିବ ।