୧୩୮ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଲା ଏହି ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ! ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ଓ କେମିତି ?

1 min read

ୱାସିଂଟନ: ଆଜିକାଲି ପୁରୁଣା ନୋଟ୍, ମୁଦ୍ରା (ବିରଳ ମୁଦ୍ରା)ର ଧାରା ବହୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏଥିରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ରାତାରାତି କୋଟିପତି ହେବାର ସୁଯୋଗ ମିଳୁଛି । ଯଦି ଆପଣ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ହୋଇପାରେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ମୁଦ୍ରା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା କିଣିବାକୁ ୧୩୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିଲାମ ଡକାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପୁରା ଘଟଣା

ଏହି ମୁଦ୍ରାର ଦାମ ହେଉଛି ୧୪୦୦ ଟଙ୍କା

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ମାତ୍ର ୨୦ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍ ୧୪୦୦ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା ପାଇଁ ଏତେ ଟଙ୍କାର ନିଲାମ ଡକାଯାଇଥିଲା । ଯାହା ଅବିଶ୍ୱାସନୀୟ ଏବଂ ଏହା ଅନୁମାନ କରିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର । ଦେଖିବାକୁ ସାଧାରଣ ସୁନା ମୁଦ୍ରାଟିର ନିଲାମୀର ପରିମାଣ ଧିରେ ଧିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାକୁ ଲାଗିଲା। ଏବଂ ଏହି ସୁନା ମୁଦ୍ରାଟିକୁ ୧୩୮କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ କରାଯାଇଥିଲା। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ଦୁର୍ଲଭ ଟିକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ୬୦ କୋଟିରେ ନିଲାମ କରାଯାଇଥିଲା।

ମୁଦ୍ରାର ବିଶେଷତ୍ୱ କ’ଣ ?

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସୁନା ମୁଦ୍ରା ୧୯୩୩ ମସିହାରେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମୁଦ୍ରାଟିର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଇଗଲର ଆକୃତି ଖୋଦିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ମୁଦ୍ରାର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ଉଡ଼ୁଥିବା ଇଗଲ ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଲିବର୍ଟି ଆଗକୁ ବଢିବାର ଚିତ୍ର ଅଛି । ଏହି ମୁଦ୍ରା ସୁ ଡିଜାଇନର୍ ଏବଂ କଲେକ୍ଟର ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ବିଟସମ୍ୟାନ୍ ଦ୍ୱାରା ବିକ୍ରି ହୁଏ ।

ତେବେ ଏହି ମୁଦ୍ରା କିଏ ଓ କାହିଁକି କିଣିଛି ତାହା ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଆଇନଗତ ଭାବରେ, ଏହି ଡବଲ୍ ଇଗଲ୍ ମୁଦ୍ରାଟି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଥିଲା । କୁହାଯାଉଥିଲା ଯେ, ଏହି ମୁଦ୍ରାଟି ୭୩ କୋଟିରୁ ୧୦୦କୋଟି ମଧ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । କିନ୍ତୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନିଲାମ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଏହି ନଲାମୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ହୋସ୍ ଉଡାଇ ଦେଇଥିଲା।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner