କୋଭିଡ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସିଲା ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଦରକାର ନାହିଁ ଷ୍ଟେରଏଡ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଲାଗି ଦରକାର ନାହିଁ ଷ୍ଟେରଏଡ । କରୋନା ଭାଇରସ ଚିକିତ୍ସାର ସଂଶୋଧିତ କ୍ଲିନିକାଲ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ସରକାର । କୋଭିଡ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ମୁଖ୍ୟ ତଥା ନିତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ଡାକ୍ତର ଭି.କେ. ପଲ୍ କହିଛନ୍ତି କୋଭିଡ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର କାଳରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଅନେକ ଔଷଧର ବହୁଳ ଅପବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ଷ୍ଟେରଏଡ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ମ୍ୟୁକୋମାଇକୋସିସ୍ ବା ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗ୍ସ ପରି ରୋଗର ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । ସ୍ୱଳ୍ପ, ମଧ୍ୟମ ଓ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ସେମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ମାତ୍ରାର ଔଷଧ ଦରକାର ।

ଯଦି କଫ ଦୁଇରୁ ତିନି ସପ୍ତାହ ଜାରି ରୁହେ ତେବେ ରୋଗୀମାନେ ଯକ୍ଷ୍ମା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଷ୍ଟେରଏଡ ପରି ଔଷଧର ଅଧିକ ମାତ୍ରାର ବ୍ୟବହାର ଓ ଅପବ୍ୟବହାର ଅନୁଚିତ । ସଂଶୋଧିତ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁସାରେ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ସମସ୍ୟା ବା ହାଇପୋକ୍ସିଆ ବିନା ଅପର ରେସପିରେଟୋରୀ ଟ୍ରାକ୍ଟରେ ଯଦି ସଂକ୍ରମଣ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ତାହାକୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ରୋଗ ବୋଲି ଧରାଯିବ ଏବଂ ଘରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ସ୍ୱଳ୍ପ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ଅତ୍ୟଧିକ ଜ୍ୱର ଲାଗି ରହେ ଏବଂ ୫ ଦିନରୁ ଅଧିକ ଦିନ ଧରି କଫ ଲାଗି ରହେ ତେବେ ସେମାନେ ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ଦରକାର ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଯଦି ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ ସହ ଅକ୍ସିଜେନ ସାଚୁରେସନ ୯୦-୯୩ ପ୍ରତିଶତ ରୁହେ ତେବେ ସେମାନେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଶନ ହୋଇପାରିବେ । ସେମାନଙ୍କୁ ଅକ୍ସିଜେନ ସପୋର୍ଟ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ହାର ମିନିଟ ପିଛା ୩୦ ଥର ହେବ, ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ ସହ ଅକ୍ସିଜେନ ସାଚୁରେସନ ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ରୁହେ ତେବେ ତାହାକୁ ଗୁରୁତର ବୋଲି ଧରାଯିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ICUରେ ରଖିବା ସହ ଅକ୍ସିଜେନ ସପୋର୍ଟ ଦେବା ଦରକାର । ଯେଉଁମାନେ ଅକ୍ସିଜେନ ସପୋର୍ଟରେ ନାହାନ୍ତି ଏବଂ ଘରେ ରହିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଔଷଧ ନ ଦେବା ଲାଗି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁମାନେ ଗୁରୁତର ଅଛନ୍ତି ସେମାନେ ହିଁ ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ଲାଗି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ହୃଦରୋଗ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ଡାଏବେଟିସ, ଏଚଆଇଭି, ଯକ୍ଷ୍ମା, ଫୁସଫୁସ, କିଡନୀ, ଲିଭର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗ ଥିବା ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୋଭିଡକୁ ହାଇରିସ୍କ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିବାକୁ ଗାଇଡଲାଇନରେ କୁହାଯାଇଛି ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.