ଆସାମ ବନ୍ୟା: କାହିଁକି କାଜିରଙ୍ଗା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବନ୍ୟା ଜରୁରୀ

1 min read
Assam Flood Is Necessary for Survival of Kaziranga National Park

ଆସାମ: ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଆସାମରେ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇଛି । ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ମଣିଷମାନଙ୍କ ସହିତ ପଶୁମାନଙ୍କର ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ବିପଦରେ ରହିଛି । କାଜିରଙ୍ଗା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ପଶୁମାନେ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି । ଟାଇଗର ସଂରକ୍ଷଣର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଖରାପ ରହିଛି । ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଧାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ତେବେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ କାଜିରଙ୍ଗା ପାର୍କରେ ବାର୍ଷିକ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଏଠାରେ ଥିବା ଇକୋସିଷ୍ଟମକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ବନ୍ୟା କିପରି ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ବିପଦଠାରୁ କମ୍ ସମୟରେ କିପରି ବନ୍ୟା ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ ତାହା ଜାଣନ୍ତୁ ।

କାଜିରଙ୍ଗା ପାର୍କରେ କଣ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର

ଆସାମର ଗୋଲାଘାଟ ଏବଂ ନାଗାଓଁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ କାଜିରଙ୍ଗା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ନିଜର ଜୈବ ବିବିଧତା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ଏହାର ଅର୍ଥ ଏଠାରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପଶୁ ଅଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ଏଠାରେ ଗଣ୍ଡାର ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟା ଅଛି । ୧୯୮୫ ରେ, ଏହାର ଜୈବ ବିବିଧତା ହେତୁ ୟୁନେସ୍କୋ ଏହି ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନକୁ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ଘୋଷଣା କଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ରର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଏହି ପାର୍କ ପାଣିରେ ଭରି ରହିଛି। ଏପରିକି ୮୬ ପ୍ରାଣୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି ଏବଂ ୧୨୫ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ୧୯୮୮ ମସିହାରୁ ଏହି ବର୍ଷର ବନ୍ୟା ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା ପରି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି | ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ କାଜିରଙ୍ଗାଙ୍କ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି ।

ବାସ୍ତବରେ ଆସାମ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ବନ୍ୟା ପ୍ରବଣ ରାଜ୍ୟ । ବିଶେଷକରି କାଜିରଙ୍ଗା ପାର୍କର ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ଏବଂ କରବି ଆଙ୍ଗଲୋଙ୍ଗ ପାହାଡ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବନ୍ୟା ଆସିବ ଏବଂ ଏଠାରେ ଇକୋସିଷ୍ଟମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କାଜିରଙ୍ଗା ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍କ ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପି ସିଭକୁମାର ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଜିରଙ୍ଗା ମୂଳତତଃ ଏକ ନଦୀ ଭିତ୍ତିକ ଇକୋସିଷ୍ଟମ, ଭୂମି ଭିତ୍ତିକ ନୁହେଁ । ଏଥିପାଇଁ ଏହ ଅଞ୍ଚଳ ପାଣି ବିନା ରହିପାରିବ ।

ଜଳ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍-

ଜଣାଇ ରଖୁଛୁ ଯେ, ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ଏବଂ ଏହାର ଉପନଦୀଗୁଡ଼ିକରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଆଲୁଭିଆଲ୍ ମାଟିରେ କାଜିରଙ୍ଗା ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ କେବଳ ବନ୍ୟାରେ ଗଠିତ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, କାଜିରଙ୍ଗାର ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ ୱାର୍ଡେନ ଉତ୍କଳ ସାଇକିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଘଟୁଥିବା ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ପାର୍କର ଦୃଶ୍ୟ ରହିଥାଏ। ଜମି, ଜଳର ଉତ୍ସ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ କେବଳ ବନ୍ୟା ଜଳରୁ ପୋଷଣ ପାଇଥାଏ | ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ କାଜିରଙ୍ଗାଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମାଛ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner