ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆଙ୍ଗୁଠିର ଟିପ ଚିହ୍ନ ବଦଳିଯାଏ କି?

1 min read

ମଣିଷ ବଂଚିଥିବା ସମୟରେ ତାର ପରିଚୟ ପତ୍ରର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଆଧାରକାର୍ଡ ହେଉ ଭୋଟର ଆଇଡି କାର୍ଡ ହେଉ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କ ର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ନେଇ ହେଉ ସବୁଥିରେ ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ ଅର୍ଥାତ ଆଙ୍ଗୁଳିର ଟିପ ଚିହ୍ନ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । ହେଲେ କଣ ଆପଣମାନେ ଜାଣନ୍ତି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ମରିଗଲା ପରେ ତାର ଆଙ୍ଗୁଠିର ଟିପଚିହ୍ନ ବଦଳିଯାଏ ବୋଲି ? ଆଜ୍ଞା ହଁ ମରିଯିବା ପରେ ସେହି ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଆଙ୍ଗୁଠିର ଟିପ ଚିହ୍ନ ପୂର୍ବ ଭଳି ନଥାଏ । କାହିଁକି ନା ମରିବା ବେଳେ ମଣିଷ ଶରୀରରେ ଥିବା ଇଲେକ୍ଟୋ ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଚାର୍ଜ ଶେଷ ହୋଇଯାଏ । ସେହି ଚାର୍ଜ ଯୋଗୁଁ ହିଁ ମଣିଷ ଶରୀରେ ଥିବା କୋଷିକା ତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥାଏ । ଆଉ ମଣିଷ ବଂଚିଥିବା ସମୟରେ ହିଁ ଏସବୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ । ଆପଣ ବେଳେ ଚଳଚିତ୍ର ମାନଙ୍କରେ ଦେଖିଥିବେ ଖଳନାୟକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମାରିଦେଇ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ଧନ ସଂମ୍ପତ୍ତିକୁ ହଡପ କରିବା ପାଇଁ କାଗଜପତ୍ରରେ ଆଙ୍ଗୁଠିର ଟିପ ଚିହ୍ନ ନେଇଯାଏ । ହେଲେ ପ୍ରକୃତରେ ଏହିଭଳି ହେଲେ ଏହା ଭୁଲ୍ ଟିପ୍ ଚିହ୍ନ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଯିବ । କାହିଁକି ନା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାର ଆଙ୍ଗୁଠିର ଟିପଚିହ୍ନ ପୂର୍ବରୁ ଯେତେ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଥିଲା ତାହା ଆଉ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ ।

ସାଧାରଣତଃ ମରିବା ପରେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିର ଆଙ୍ଗୁଳି ମୁଠା ହୋଇଯାଏ । ଯାହାକୁ ଖୋଲିବା ବି ସହଜରେ ସମ୍ବବ ହୋଇନଥାଏ । ମରିଯିବା ପରେ ଆଙ୍ଗୁଠିର ଟିପ ଚିହ୍ନ ବଦଳିଯିବା ହୁଏତ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଫରେନସିକ୍ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ,ଡାକ୍ତର ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏସବୁ ଭଲଭାବରେ ଜାଣନ୍ତି । କାହିଁକି ସେମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଅନେକ ଟିପ୍ ଚିହ୍ନର ପରୀକ୍ଷା କରେ ବହୁତ ଅପରାଧିକ ମାମଲରା ସମାଧାନ ସେମାନେ କରିଥାନ୍ତି । ବେଳେ ବେଳେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ପରିଚୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆଙ୍ଗୁଠିର ଟିପ ଚିହ୍ନ ହିଁ ସହାୟକ ହୁଏ । ଫରେନସିକ୍ ଡିମାଟମେଣ୍ଟ ଅନୁସାରେ ବଂଚିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିର ଟିପ ଚିହ୍ନ ମରିଯିବା ପରେ ସାମାନ୍ୟ ବଦଳିଯାଏ ସତ କିନ୍ତୁ ତାହା ପ୍ରକୃତ ଲୋକର ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner