ଏଣିକି ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅନୁସାରେ ମିଳିବ ପାଉଣା

1 min read

ମୁମ୍ବାଇ : ଏଣିକି ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆକାରରେ ମିଳିବ । ପୂର୍ବଭଳି ଆଉ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆକାରରେ କ୍ରେଡିଟ୍  ହେବ ନାହିଁ । ବିଶେଷକରି କଂପାନୀର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ, ସ୍ଥାୟୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ସିଇଓଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ । ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡ଼ିକରେ ‘ପେ ଫର୍‌ ପରଫରମାନ୍ସ’ ଅନୁଯାୟୀ ଦରମା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସଂପର୍କରେ ଆରବିଆଇ ଅବଗତ କରାଇଛି । ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଓ ଆଜୀବନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଅଧା ଦରମା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଓ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଭିତ୍ତିକରି ଦିଆଯିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଆରବିଆଇ। ନିଜର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଭଲ ହେବା ସହ ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଭଲ ହେବା ଜରୁରୀ । ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ନିୟନ୍ତ୍ରକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କର୍ପୋରେସନର ବଡ଼ ଭାଗ ଅର୍ଥାତ ୫୦% ଭେରିଏବଲ ବାବଦରେ ରଖାଯିବ। ଏହାକୁ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାର ପ୍ରାବଧାନ ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଶୀର୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଭାଗର ପେମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଭୁଜ୍ୟୁଆଲ୍‌, ବିଜ୍‌ନେସ୍‌ ୟୁନିଟ୍ ଓ କମ୍ପାନୀ ଆଧାରରେ ପ୍ରଦର୍ଶନର ସମୁଦାୟକୁ ଆକଳନ କରାଯାଇ ଦିଆଯିବ । ଆରବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ  ପଦବୀ ଗୁଡ଼ିକରେ ଅଧିକ ଦାୟିତ୍ୱ ରହିଛି ସେମାନଙ୍କ ଭେରିଏବଲ୍‌ ପେ’ର ଅନୁପାତ ଅଧିକ ହେବା ଜରୁରୀ । ଏହାର ଲିମିଟ୍‌ ଫିକ୍ସଡ୍‌ ପେ’ର ୩୦୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରିବ । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଆପଣାଯାଉଥିବା ପନ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ରହି ଆରବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ପୁରୁଣା ନିୟମ ଗୁଡ଼ିକର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ଏଭଳି କରାଯାଇଛି ।

ଆରବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଖରାପ ହେଲେ ଆଜୀବନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ମେଟରିଆଲଷ୍ଟିକ୍‌ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସେମାନଙ୍କ ସମୁଦାୟ ଭେରିଏବଲ୍‌ ପେ’ର ୬୦% ଅଂଶର ପେମେଣ୍ଟ ସର୍ବନିମ୍ନ ୩ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ଟାଳିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ୨୦୨୦ ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଫାଇନାନ୍ସ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ । ')}

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.