ଦୁବାଇରେ ୭୦ କୋଟିରେ ନିଲାମ ହେଲା ବିଶ୍ୱର ୩ୟ ସର୍ବାଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ‘ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍‌’

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦୁବାଇର  ‘ମୋଷ୍ଟ ନୋବେଲ ନମ୍ବର୍ସ’ ଚ୍ୟାରିଟି ନିଲାମୀରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଏକ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍‌ ୭୦ କୋଟିରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି । ଏହା ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ମହଙ୍ଗା ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟର ରେକର୍ଡ଼ କରିଛି । ଗତ ବର୍ଷ AA9 ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍‌ ୭୯ କୋଟି ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା । AA8  ଦୁବାଇ ନିଲାମୀରେ ୭୦ କୋଟି ରୋଜଗାର କରିଛି ।

ଭୟଙ୍କର ବୋଲି ବା ଡାକ ପରେ  ନିଲାମୀ ‘୧ ବିଲିୟନ୍‌ ମିଲ୍’ ଅଭିଯାନକୁ ସମର୍ଥନ କରି ୭୦ କୋଟି ଏକାଠି କରିଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ‘୧ ବିଲିୟନ୍‌ ମିଲ୍’ ଅଭିଯାନକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ଥିବା ଅସହାୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବାର ଏହା ଏକ ଅନନ୍ୟ ପ୍ରୟାସ ।ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଦୁବାଇସ୍ଥିତ ‘ଏମିରେଟ୍‌ସ୍‌ ଅକ୍ସନ୍‌’ ଆଣ୍ଡ୍ ‘ରୋଡ୍‌ସ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଟ୍ରାନ୍‌ସପୋର୍ଟ ଅଥରିଟି’ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏହି ନିଲାମରେ ଉକ୍ତ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍‌ କିଣିବାକୁ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜକୁ କଡ଼ା ଟକ୍କର ଦେଇଥିଲେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏହି ନିଲାମରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗାଡ଼ି ନମ୍ବର, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମୋବାଇଲ୍‌ ନମ୍ବର ଆଦି ନିଲାମ ଡକାଯାଏ। ଏହି ନିଲାମରେ ବିକ୍ରୟ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଗାଡ଼ି ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି: ଦୁଇ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଦୁବାଇ କାର୍‌ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍‌ ‘ଏଫ୍‌୫୫’ (ଟ. ୮.୨୩ କୋଟିରୁ ଅଧିକ), ‘ଭି୬୬’ (ଟ. ୮.୨୩ କୋଟିରୁ ଅଧିକ) ଏବଂ ‘ୱାଇ୬୬’। ଏ ସବୁକୁ ଯଥାକ୍ରମେ: ଟ. ୮.୨୩ କୋଟି, ଟ. ୮.୨୩ କୋଟି ଏବଂ ଟ. ୭.୯୧ କୋଟିରେ ବିକ୍ରୟ କରାଯାଇଛି।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]