କିଭଳି ସୁସ୍ଥ ରହିବେ ମହିଳା?

1 min read

ସାଧାରଣତଃ ମହିଳାମାନେ ପୁରା ଦିନ ବ୍ୟସ୍ତ ରୁହନ୍ତି  । ଗୃହିଣୀ ହୁଅନ୍ତୁ ଅବା ଓ୍ୱାର୍କିଂ ଲେଡ଼ି ସମସ୍ତଙ୍କ କଥା ବୁଝୁ ବୁଝୁ ଏମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଥା ଭୁଲିଯାଇଥାନ୍ତି  । ନିଜର ଶରୀର ପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହେଉନଥିବାରୁ ଟିକେ ବୟସ ହେବା ମାତ୍ରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅନେକ ରୋଗ ଗ୍ରାସ କରେ   । ତେବେ ସବୁରି ମୂଳରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ସୁସ୍ଥ ମଣିଷଟିଏ ହିଁ ଅନ୍ୟକୁ ଖୁସି ବାଣ୍ଟିପାରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେଇପାରେ  । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମହିଳାଙ୍କ ସୁସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କେଉଁସବୁ ଦିଗ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା କଥା  ।

୧. ଓ୍ୱାର୍କିଂ,ଜଗିଂ,ସ୍ୱିମିଂ,ଡ଼୍ୟାନ୍ସିଂ ଏ ଭିତରୁ କୌଣସି  ଗୋଟିଏକୁ ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ କଲେ ଖୁବ ଭଲ  । ସାଧାରଣତଃ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଥିବା ମେଦ ହ୍ରାସ ହେବ ଏବଂ ଆପଣ ରିଲାକ୍ସ ଅନୁଭବ କରିବେ  । ହେଲେ ଯୋଗାଭ୍ୟାସ ଉଭୟ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଫଳପ୍ରଦ  ।

୨. ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ତାଜା ଫଳ ଏବଂ ପରିବା  ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ , ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଦେହରେ ଭିଟାମିନ ଡେଫିସିଏନ୍ସି ରହିବ ନାହିଁ  ।

୩. ଅଧିକ ତେଲ ମସଲା ଖାଦ୍ୟକୁ ନା କୁହନ୍ତୁ  । କାରଣ ଏହା ତ୍ୱଚାକୁ ଶୁଷ୍କ କରିଦେବା ସହ ଆପଣଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ  ।

୪.ଦିନକୁ ୪ରୁ୫ଲିଟର ପାଣି ପିଇବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହଜମ କ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରେ  ।

୫. ଅଧିକ ମିନେରାଲ ଏବଂ ନ୍ୟୁଟ୍ରସନ ପାଇଁ କ୍ଷୀର,ଚୁନାମାଛ,ଶାଗ ଏବଂ କଞ୍ଚା ବାଦାମ ଖାଇବା ଉଚିତ   ।

୬. ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତାକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତୁ  । କାରଣ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନତା ହିଁ  ସୁସ୍ଥ ଜୀବନର ମୂଳଦୁଆ  ।

 

  ')}

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.