ଭାରତରେ ମେ ୩ ଯାଏଁ ଲକଡାଉନ ବୃଦ୍ଧି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ WHOର ପ୍ରଶଂସା, କହିଲେ ଏମିତି କିଛି କଥା…

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଲକଡାଉନ ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଘୋଷଣାକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ସ୍ୱାଗତ କରିଛି। WHO ର ଆଞ୍ଚଳିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ପୁନମ୍ ଖେତ୍ରପାଲ ସିଂ କହିଛନ୍ତି, “ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ COVID-19 ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛି। ଏହି ୬ ସପ୍ତାହର ଲକଡାଉନ ସମୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପୃଥକ କରିବା, ସେମାନଙ୍କ ଚିହ୍ନଟ କରିବା, ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ଲାଗୁ କରିବା ଦିଗରେ ସହାୟକ ହେବ। ”

WHO କହିଛି ଯେ ଅନେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜେସ୍ ସତ୍ତ୍ୱେ ମହାମାରୀ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତ ଦୃତ ଗତିରେ ଏହାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ଏହି କଷ୍ଟଦାୟକ ସମୟରେ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଯେତିକି ଦାୟିତ୍ୱ ରହିଛି ସେତିକି ସମାଜର ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମର୍ଥ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରିବା ଏବଂ ଭାଇରସକୁ ଏକାଠି ପରାସ୍ତ କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧନ ଜଣାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ବିରୋଧରେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରଖିବାକୁ ହେଲେ ଆମକୁ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ପଡିବ, ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବାକୁ ହେବ ଏବଂ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂଆ ହଟସ୍ପଟ୍ ସୃଷ୍ଟି ଆମ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଆଗାମୀ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ କରୋନା ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ, କେତେ ଲକଡାଉନ୍ ଅନୁସରଣ କରାଯାଇଛି, ଏହାର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ନୂତନ ହଟସ୍ପଟ୍ ହେବ ନାହିଁ ଅର୍ଥାତ ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ ରହିବ ସେଠାରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୦ରୁ ଜରୁରୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.