ଅପରେସନ ବ୍ଲୁ ଷ୍ଟାର ! ଜାଣନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ଇତିହାସରେ ଆଜିର ଦିନରେ କଣ ଘଟିଥିଲା ?

1 min read

ଆଜି ହେଉଛି ୫ଜୁନ୍ । ଆଜିର ତାରିଖରେ ଭାରତୀୟ ଇତିହାସରେ ଏମିତି କିଛି ଘଟିଥଲା ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ମରଣୀୟ । କାହିଁକି ନା ଆଜିର ତାରିଖରେ ହୋଇଥିଲା ଅପରେଶନ ବ୍ଲୁ ଷ୍ଟାର । ଭାରତୀୟ ସେନା ସୀମାରେ ଶତ୍ରୁଦେଶ ସହ ଲଢି ଆମକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଜୁନ୍ ୫ ତାରିଖରେ ଏକ ବଡ ଧରଣର ମିଶନକୁ ନିଜ ଦେଶ ଭିତରେ ହିଁ ସଫଳ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା ଭାରତୀୟ ସେନା । ଓ ସେହି ଅପରେସନର ନାଁ ଥିଲା ବ୍ଲୁ ଷ୍ଟାର । କିନ୍ତୁ ଏହି ଅପରେସନ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କଣ ଥିଲା ? ଆଉ କାହିଁକି ଏହି ଘଟଣା ଭାରତୀୟ ଇତିହାସର ଏକ ବଡ ଘଟଣା ପାଲଟିଗଲା ।

ପୁରୁଣା ଦିନ କଥା ମନେପକାଇଲେ ମନକୁ ଆସେ ଭାରତ ପାକିସ୍ଥାନର ବିଭାଜନର ଘଟଣା । ଭାରତୀୟ ଉପ ମହାଦେଶର ବିଭାଜନରୁ ଜନ୍ମ ନେଇଥିଲେ ଦୁଇଟି ରାଷ୍ଟ୍ର । ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ । କିନ୍ତୁ ବିଭାଜନ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ନଥିଲା । ଜିନ୍ନାଙ୍କ ମୌଳବାଦୀ ଚିନ୍ତାଧାରା ପାଇଁ ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଦଙ୍ଗା । ଦଙ୍ଗା ଦ୍ୱାରା ବେଶି ପ୍ରଭାବିତ ଥିଲେ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଆସୁଥିବା ହିନ୍ଦୁ ଓ ଶିଖ । ବିଭାଜନର ଅଧିକ ଶିକାର ପଂଜାବୀ ହିନ୍ଦୁ ଓ ଶିଖ୍ ହୋଇଥିଲେ । କାରଣ ସ୍ୱାଧିନତା ପୂର୍ବରୁ ଅବିଭକ୍ତ ପଂଜାବ ଭିତରେ ଆସୁଥିଲା ଏବେକାର ପାକିସ୍ତାନର ପଂଜାବ ବା ଇଷ୍ଟ୍ ପଂଜାବ । ଯେଉଁଠି ଥିଲା ଲାହୋର । ଲାହୋର ଥିଲା ମହାରାଜା ରଣଜିତ ସିଂଙ୍କ ଶିଖ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର କେନ୍ଦ୍ର । ଲାହୋର ପାକିସ୍ତାନ ଭାଗରେ ପଡିବା ପରେ ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ହିନ୍ଦୁ ଓ ଶିଖଙ୍କ ଉପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଆକ୍ରମଣ । ସେମାନେ ଭାରତ ମୁହାଁ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ ।

କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ୧୯୮୧ରେ ହିନ୍ଦି ସମାଚାର ପଂଜାବ କେଶରୀ ଖବରକାଗଜର ସମ୍ପାଦକଙ୍କର ହତ୍ୟା ହେଲେ । ତାପର ଠୁ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ପଞ୍ଜାବ ପାଇଁ ନିତିଦିନିଆ କଥା ପାଲଟିଗଲା । କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ଘଟଣାକୁ ଦେଖି ରାଜ୍ୟସରକାର କିମ୍ବା କେନ୍ଦ୍ରସରକାର କେହି ବି ଆକ୍ସନ ନେଉନଥିଲେ ବୋଲି ଆରୋପ ଲାଗିଲା । କିନ୍ତୁ ଅନେକଥର ଭିଣ୍ଡର ୱାଲାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୂହୂର୍ତ୍ତରେ ଛାଡିଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଥମିବାର ନାଁ ହିଁ ଧରିଲାନି । ୧୯୮୩ ଏପ୍ରିଲରେ ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସ ଡିଆଇଜିଙ୍କୁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଗୁଳି ମାରି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଗଲା । ସେ ସମୟରେ ସେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣମନ୍ଦିରକୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଏହିଭଳି ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଲା ଯେଉଁଥିରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ଦିନଦ୍ୱିପହରରେ ମାରିଦିଆଗଲା । ଶେଷରେ ଇନ୍ଦିରାଗାନ୍ଦୀ ସରକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଇଗଲେ । ଏବଂ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅପରେଶନ ବ୍ଲୁ ଷ୍ଟାରର ଯୋଜନା ।

ଏହି ସମୟରେ ହିଁ ଖଲିସ୍ତାନ ଗଠନକୁ ନେଇ କିଛି ଶିଖ୍ ବିଛିନ୍ନତାବାଦୀ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୧୯୭୫ ପରେ ପରେ ଜେନରାଲ ଭିନ୍ଦରୱାଲା ଭଳି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଅଧିକ ତେଜିଥିଲା । ଭିନ୍ଦରୱାଲାକୁ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅମଳରେ କଂଗ୍ରେସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । ଉଦ୍ଦେଷ୍ୟ ଥିଲା ପଂଜାବ ରାଜନୀତିରେ ଅକାଳୀ ଦଳଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଧର୍ମୀୟ,ମୌଳବାଦ ଚିନ୍ତାକୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା । କିନ୍ତୁ ଭିନ୍ଦରୱାଲା ୧୯୭୫ ପରଠାରୁ କଂଗ୍ରେସ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରୁ ବାହାରି ଭସ୍ମାଷୁର ହୋଇ ସାରିଥିଲା । ସେ ଏବେ ଚାହୁଁଥିଲା ନିଜର ଦେଶ । ଖଲିସ୍ତାନ । ଭିନ୍ଦରୱାଲାର ହିଂସା ପ୍ରବଚନ ଶିଖ ଓ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖାଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ୧୯୮୧ ମସିହାରେ ହିନ୍ଦି ଖବର କାଗଜ ପଂଜାବ କେଶରୀର ସମ୍ପାଦକଙ୍କର ହତ୍ୟା ହୋଇଥିଲା । ଭିନ୍ଦରୱାଲା ଆଦେଶରେ ଏହି ହତ୍ୟା ହୋଇଥିଲା । । ତାପର ଠୁ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ପଞ୍ଜାବ ପାଇଁ ନିତିଦିନିଆ କଥା ପାଲଟିଗଲା ।

କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ଘଟଣାକୁ ଦେଖି ରାଜ୍ୟସରକାର କିମ୍ବା କେନ୍ଦ୍ରସରକାର କେହି ବି ଆକ୍ସନ ନେଉନଥିଲେ ବୋଲି ଆରୋପ ଲାଗିଲା । ତେବେ ଅନେକଥର ଭିଣ୍ଡର ୱାଲାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ପରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ୧୯୮୩ ଏପ୍ରିଲରେ ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସ ଡିଆଇଜିଙ୍କୁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଗୁଳି ମାରି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଗଲା । ସେ ସମୟରେ ସେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣମନ୍ଦିରକୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଏହିଭଳି ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଲା ଯେଉଁଥିରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ଦିନଦ୍ୱିପହରରେ ମାରିଦିଆଗଲା । ଶେଷରେ ଇନ୍ଦିରାଗାନ୍ଦୀ ସରକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଇଗଲେ । ଏବଂ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅପରେଶନ ବ୍ଲୁ ଷ୍ଟାରର ଯୋଜନା ।


ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ଦିରରେ ଅଂସଖ୍ୟ ଗୋଳାବାରୁଦ,ମାରାଣାସ୍ତ୍ର ରଖିଥିବା ଅତଙ୍କବାଦୀଙ୍କର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲେ ଭାରତୀୟ ସେନା । ଜୁନ୍ ୩ ତାରିଖରୁ ୬ ତାରିଖ ଭିତରେ ସେନା ଓ ଅତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଭିତରେ ଚାଲିଲା ଅହରହ ଗୁଳିଚାଳନା । ସେହି ସମୟରେ ଏହି ଅପରେଶନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ମେଜର ଜେନେରାଲ କୁଲଦୀପ୍ ସିଂ ବରାର । ଯିଏକି ନିଜେ ଜଣେ ସିଖ୍ ହିଁ ଥିଲେ । ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ଦିରର ପୁରା ଘେରାବନ୍ଦୀ କରିବା ପରେ ୫ ଜୁନ ଭୋର ସାଢେ -୪ଟା ସମୟରେ ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବାଟାଲିୟନଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ଭଲଭାବରେ ବୁଝାଉଥିଲେ ଯେ – ତୁମେ ମାନେ ବିଲକୁଲ ବି ଚିନ୍ତା କରନାହିଁ ଯେ ତୁମେମାନେ କେଉଁ ପବିତ୍ର ଧର୍ମସ୍ଥଳକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛ । ବରଂ ଏହା ଭାବ ଯେ ଏହି ପବିତ୍ର ସ୍ଥଳରେ ଜମିଥିବା ଦୂଷିତ ଆର୍ବଜନାକୁ ସଫା କରୁଛ । ଶେଷରେ ୬ଜୁନ୍ ସକାଳେ ଭିଣ୍ଡରୱାଲାର ମୃତ୍ୟୁ ହେଲା ଓ ସେନାଙ୍କ ବ୍ଲୁ ଷ୍ଟାର ଅପରେଶନ ସଫଳ ହେଲା । ଅପରେଶନ ବ୍ଲୁଷ୍ଟାରର ପରବର୍ତ୍ତି ପ୍ରଭାବ ଥିଲା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟା । ବ୍ଲୁଷ୍ଟାର ପରେ ପାଖାପାଖି ୧୦ ବର୍ଷ ଯାଏ ପଂଜାବ ହିଂସାର ଶିକାର ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୧୯୯୩ ବେଳକୁ ପଂଜାବରେ ଶେଷରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner