ଆମେରିକାକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କଲେ ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି; ୨୦ ବର୍ଷରେ କ’ଣ ହାସିଲ କରିଛି?

1 min read

କାବୁଲ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମାର ପୁଟିନ ଆମେରିକା ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ସବୁ ପକ୍ଷକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଛି । ଆଉ ଆମେରିକା କ୍ଷତି ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କିଛି ଲାଭ କରିପାରିନାହିଁ। ଯଦି କେହି କାହା ପାଇଁ କିଛି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ସେହି ଲୋକଙ୍କର ଇତିହାସ, ସଂସ୍କୃତି, ଜୀବନ ଦର୍ଶନ ଉପରେ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଆଉ ଏହାବ୍ୟତୀତ ସେମାନଙ୍କର ପରମ୍ପରାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ।

ପୁଟିନ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ସୖେନ୍ୟବାହିନୀ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ରହିଥିଲେ । ସେହି ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଲୋକଙ୍କୁ ଆମେରିକୀୟ ସଭ୍ୟତା ଶିକ୍ଷା ଦେବାରେ ବହୁ ଚେଷ୍ଟା କରି ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ତାରିଖରେ ଆମେରିକା ସେନା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । ଆଉ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ଏହାକୁ ସୈନ୍ୟ ଅଭିଯାନର ଏକ ଯୁଗର ପରିସମାପ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

Critic Claimed Russian President Valdimir Putin Suffering From Cancer

 

ରୁଷର ଚିନ୍ତା ବଢିଛି-
ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକା ବାହାରିବା ପରେ ଋଷର ଚିନ୍ତା ବଢିଛି। ମଧ୍ୟ ଏସିଆରେ କଠୋରପନ୍ଥୀ ଇସଲାମର ବିସ୍ତାର ହେଉ ବୋଲି ରୁଷ ଚାହୁଁ ନାହିଁ । ଖାସ୍ ଏହିଭଳି କାରଣ ଲାଗି ତାଜିକିସ୍ତାନ ଭଳି ଦେଶକୁ ତାଲିବାନରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଋଷ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଋଷ ତାଜିକିସ୍ତାନରେ ନିଜର ସାମରିକ ବେସକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ଲାଗିପଡିଛି  ।

ଋଷର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସିମାନେ ସୁରକ୍ଷା ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ଅସ୍ଥିରତା, ତାଲିବାନର ବିସ୍ତାର, ଉଗ୍ରବାଦୀଙ୍କ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଅଫିମ୍ ଉତ୍ପାଦନ ସମ୍ପର୍କରେ ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner