ବିରାଟଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତ ହାରିଛି ICCର ସମସ୍ତ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୧୭ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଆଇସିସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଥିଲା। ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୧୨୪ ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ। ଏହି ବିଜୟ ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ସେମିଫାଇନାଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ଫାଇନାଲରେ। ସେମିଫାଇନାଲରେ କୋହଲି ସେନା ବାଂଲାଦେଶ ଟିମ୍‌ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଏକପାଖିଆ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା। ସେହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ୯ ଓ୍ୱିକେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ। ଏହା ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ପୁଣି ଥରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲା।

ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ ଭାରତ ସାମ୍ନାରେ ୩୩୮ ରନ୍‌ର ବଡ଼ ସ୍କୋର କରିଥିଲା। ଏହାର ପରେ ଭାରତ ଏହି ଟାର୍ଗେଟ ଆଗରେ ହାରିଯାଇଥିଲା। ଭାରତ ମାତ୍ର ୧୫୮ ରନ୍‌ କରିଥିଲା। ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ୧୮୦ ରନ୍‌ରେ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏହି ପରାଜୟ ପରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ଦଳର କୋଚ୍‌ ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଏତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ଯେ କୁମ୍ବଲେଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପଦ ଛାଡିବାକୁ ପଡିଲା।

୨୦୧୯ ବିଶ୍ୱକପ୍

୨୦୧୯ ମସିହାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ODI ବିଶ୍ୱକପ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପ୍ରଥମ ODI ବିଶ୍ୱକପ ଥିଲା। ଦଳର ଅଧିକାଂଶ ଖେଳାଳି ଭଲ ଫର୍ମରେ ଥିଲେ। ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଜିତିବା ପାଇଁ କୋହଲି ଆଣ୍ଡ କୋ ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରିୟ ଦଳ ଥିଲା। ସେମାନେ ଆଶା ପୂରଣ କରି ୯ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ପରାଜୟ ସହ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲର ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଭାରତ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ରୋମାଞ୍ଚକର ମ୍ୟାଚ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତକୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା।

ସେହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଉପରେ ପ୍ରବଳ ମାତ୍ରାରେ ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥିଲା। ମ୍ୟାଚ୍ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୨୩୯ ରନ୍‌ ୮ ଓ୍ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ କରିଥିଲା। ଯାହାପରେ ରନ୍‌-ଚେଜ୍‌ରେ ଭାରତ ଏକ ଖରାପ ଆରମ୍ଭରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଚାରି ଓଭରରେ ଦଳ ୩  ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ମାତ୍ର ୫ ରନ୍‌ କରିଥିଲା। ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି (୫୦) ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା (୭୭) ରନ୍‌ କରି ଭାରତକୁ ବିଜୟ ଆଡ଼କୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଜିତାଇ ପାରିନଥିଲେ। ବିରାଟ ଟିମ୍‌କୁ ୧୮ ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରୁ ବାହାରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା।

ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଫାଇନାଲ୍

୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳାଯାଇଥିବା ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ର ଉଦ୍ଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣରେ ଦଳ ୬ ଟି ସିରିଜ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ହାରିଥିବାରୁ ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାରତ ପୁଣିଥରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳ ଭାବରେ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ସିରିଜ୍ ପରାଜୟ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ହୋଇଥିଲା। ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ। ​​ଯାହାପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ଯେଉଁଠାରେ ପୁଣି ଥରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର।

ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଭାରତର ପ୍ରାଧାନ୍ୟକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା ଏବଂ ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ମରୁଡ଼ିକୁ ଶେଷ କରିବା ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ କୋହଲି ତାହା କରିପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇନାଲରେ ଭାରତକୁ ପରାସ୍ତ କରି ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପର ପ୍ରଥମ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଥିଲା।

ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତ କେବେବି ଆଇସିସି ଇଭେଣ୍ଟ ଜିତି ନାହିଁ। ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପରେ କୋହଲି କ୍ରିକେଟର ସବୁଠାରୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଫର୍ମାଟର ଅଧିନାୟକତ୍ୱରୁ ବିଦାୟ ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଯେକୌଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଏହି ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତିବାକୁ ଚାହିଁବେ ଏବଂ ଟାଇଟଲ୍‌କୁ ହେତେଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟାକରିବେ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.