ଭାରତୀୟ ଜଳସୀମା ମଧ୍ୟକୁ ପଶି ଆସିଥିଲା ଚୀନ୍ ଗୁଇନ୍ଦା ଜାହଜ, ତା ପରେ ଯାହା ହେଲା…..

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଲଗାତାର ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଥିବା ଚୀନ୍ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ପଛକୁ ଘୁଞ୍ଚିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗତ ମାସରେ ମଲକା ଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଦେଇ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ଚୀନର ଉଆନ ଓ୍ୱାଙ୍ଗ ଶ୍ରେଣୀର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାହଜ । ଭାରତୀୟ ସାମରିକ ଘାଟିର ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି କରିବା ଥିଲା ଜାହଜର ଲକ୍ଷ୍ୟ ।  ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରଠାରୁ ଭାରତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହଜ ଦ୍ୱାରା ଏହାକୁ ଟ୍ରାକ କରାଯାଉଥିଲା । ଭାରତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ରଡାରରେ ଥିବା ଜାଣିବା ପରେ ଡ୍ରାଗନ ଜାହଜ ଛୁ’ ମାରିଥିଲା ।

ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଆମେରିକା ମାଲଦ୍ୱିପ ସହିତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗକୁ ନେଇ ଚୁକ୍ତି କରିଛି । ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ପେଣ୍ଟାଗନ ତରଫରୁ ଏହି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ  ଚୀନର ଉପସ୍ଥିତି ବଢିବା ପରେ ଏହାର  ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତ ସହ ଆମେରିକା ଚୁକ୍ତି କରିଛି ।

ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନକୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ଯଆମେରିକା,ଜାପାନ,ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଆମେରିକା ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି । ଚୀନର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ଓ ମୁକ୍ର ତଥା ଅବାଧ ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ  ଉଭୟ ଭାରତ ଓ ଜାପାନ  ଏକ  ସାମରିକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *