କୋଭିଡରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ କୋଭିସିଲ୍ଡ ନେଇଥିଲେ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋଭିଡରୁ ଯେଉଁମାନେ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି କୋଭିସିଲ୍ଡ ଡୋଜ ନେଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ଭାଗ୍ୟବାନ। କାରଣ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିରୋଧରେ ସେମାନେ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ। କୋଭିଡରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ନଥିବା ତଥା ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଟିକା ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତୁଳନାରେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଅଧିକ ବୋଲି ନୂଆ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାଯାଇଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଏହା କୁହାଯାଇଛି।

ଗବେଷଣାରେ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିରୋଧରେ ମାନବ ଶରୀରର ହ୍ୟୁମୋରାଲ ଓ ସେଲୁଲାର ଇମୁନ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତିରୋଧକ। ଏପରିକି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ତଥା ସଂକ୍ରମଣଶୀଳ ଡେଲଟା ବିରୋଧରେ ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଏହା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ। ଯେଉଁମାନେ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ଓ କୋଭିସିଲଡ ନେଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧକ। ଟିକାକରଣ ଯୋଗୁ ଡେଲଟା ପ୍ରଭାବ ଅତି କମ୍ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହ୍ୟୁମୋରାଲ ଓ ସେଲୁଲାର ଇମୁନ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଟିକା ନେବା ପରେ ଏକ ନ୍ୟୁଟ୍ରାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ, ଯାହାକି ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟର ସଫଳ ମୁକାବିଲା କରିଥାଏ । କୋଭିଡରୁ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ଏପରିକି ଗୋଟିଏ ଟିକା ନେଇଥିଲେ ବି ପୁନଃସଂକ୍ରମଣ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ହୋଇନଥାଏ । ଏବଂ ନୂଆ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିରୋଧରେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ବୋଲି ଗବେଷଣାରେ ଜଣାପଡିଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner