ରାଜ୍ୟରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ଟିକା ସଂକଟ, ଆଜି ବି ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ଦ ଟିକାକରଣ

1 min read
Covishield Shortage In Odisha, Vaccination Stopped In 11 District

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ବି ରାଜ୍ୟର ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ଦ ରହିଛି ଟିକାକରଣ। କେନ୍ଦ୍ର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଟିକା ଦେଉନଥିବାରୁ ଦିନକୁ ଦିନ ଜଟିଳ ହେଉଛି ଟିକା ସଂକଟ। ଆସନ୍ତା ୧୫ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୋଭିସିଲଡ ଟିକା ପଠାଇବେ। ତେଣୁ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ଟିକାକରଣ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ। ଆଜି ବାଲେଶ୍ୱର, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଯାଜପୁର, କଳାହାଣ୍ଡି, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, କୋରାପୁଟ, ମାଲକାନଗିରି, ନୟାଗଡ଼ ଓ ସୋନପୁରରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନେସନ ବନ୍ଦ ରହିବ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରେକର୍ଡ ଟିକାକରଣ କରୁଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରର ଟାଳଟୁଳ ନୀତି ପାଇଁ ଟିକାକରଣରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଗତକାଲି ୫ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଟିକାକରଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା।

ତେଣୁ ତୁରନ୍ତ କୋଭିସିଲଡ ଟିକା ପଠାଇବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟସରକାର। ସେପଟେ ୧୫ତାରିଖ ପରେ ଟିକାକରଣରେ ସାମିଲ ହେବେ ଗର୍ଭବତୀ। ଏନେଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ। ଘର ପାଖ ଟିକା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏଥିଲାଗି ଟିକାକେନ୍ଦ୍ରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କକ୍ଷ କରାଯାଇଛି। ଟିକା ନେଇଥିବା ଓ ଟିକା ନେବାକୁ ଥିବା ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ତାଲିକା ରହିବ ଟିକାକେନ୍ଦ୍ରରେ। ଏଥିଲାଗି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଆଶାକର୍ମୀ, ଅଙ୍ଗନବାଡୀ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଛି।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner