ଆମେରିକାର ଆଲେସ୍କାରେ ଭୂକମ୍ପ, ଆସିଲା ଦୁଇ ଫୁଟ୍ ଉଚ୍ଚତାର ଜୁଆର

1 min read

ହୋମର, ଆମେରିକା: କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀରେ ପୀଡିତ ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନାମିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ସୋମବାର ଦିନ ଆଲେସ୍କା ଉପକୂଳରେ ୭.୫ ତୀବ୍ରତାର ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ସୁନାମିର ଛୋଟ ଜୁଆର ଉଠିବାର ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ଜୀବନ କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ। ଏହି ଭୂକମ୍ପ ଯୋଗୁଁ ସୁନାମି ସତର୍କତା ଦିଆଯାଇଛି। ଏବଂ ପରେ ସୁନାମି ସତର୍କତାକୁ ଏକ ପରାମର୍ଶରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଜାତୀୟ ମହାସାଗର ଏବଂ ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ପ୍ରଶାସନ (NOAA) ଅନୁଯାୟୀ, ସୁନାମି ସତର୍କତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଲୋକମାନେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକୁ ଖାଲି ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସୁନାମି ଆଲେସ୍କାର ଉପଦ୍ୱୀପ ସମେତ ଆଲେସ୍କାର ଦକ୍ଷିଣ ଉପକୂଳର ଅନେକ ଅଂଶକୁ ଆବୃତ କରିଛି ।

୨୫ ଫୁଟ (୪୦ କିଲୋମିଟର)ର ଗଭୀରତା ଆସିଥିବା ଏହି ଭୂକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୬୦ ମାଇଲ (୧୦୦ କିଲୋମିଟର) ଦୁଇ ଫୁଟର ଜୁଆର ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଆମେରିକାର ଆଲେସ୍କାର ହୋମରର ୭୩୫ କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ (SW) ଭୂକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ଥିଲା। ଭାରତୀୟ ସମୟ ୨:୨୪ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ୧୦ କିଲୋମିଟର ଗଭୀରତାରେ ଏହି ଭୂକମ୍ପ ଆସିଥିଲା।

୭.୫ ତୀବ୍ରତା ପରେ ୫ କିମ୍ବା ଅଧିକ ତୀବ୍ରତାର ଭୂକମ୍ପ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରାୟ ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସମାନ ଅଞ୍ଚଳ ନିକଟରେ ୭.୮ ତିବ୍ରତାର ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୬୪ ରେ, ଆଲେସ୍କାରେ ୯.୨ ତୀବ୍ରତାର ଏକ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ  ହୋଇଥିଲା। ଏହାଥିଲା ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭୂକମ୍ପ । ଭୂକମ୍ପ ଏବଂ ସୁନାମି ଯୋଗୁଁ ୨୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.