ଦଶମ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କଲା ୟୁପି ସରକାର

1 min read

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଆଜି ମେ ୨୯ ରେ ଦଶମ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି। ଦିର୍ଘ ବର୍ଷେ ଧରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ଲାଗି ରହିଥିଲା । ଏହି ସନ୍ଦେହରେ ଆଜି ପୁର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପକାଇଛନ୍ତି ୟୁପି ସରକାର । ରାଜ୍ୟର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ଏବଂ ବିନା ପରୀକ୍ଷାରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଦୋନ୍ନତି ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ୟୁପିରେ ଦଶମ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨୯ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ର ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇବେ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମାଧ୍ୟାମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ (UPMSP) ଚଳିତ ମାସରେ ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅନଲାଇନ୍ ପୋର୍ଟାଲରେ ନବମ ଫାଇନାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ମାର୍କ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ମେ ୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ଦଶମ ପ୍ରି-ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇନାହିଁ ସେହି ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ନଜରରେ ରଖି ନବମ ଫାଇନାଲ ପରୀକ୍ଷାର ମାର୍କ ଆଧାରରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଦୋନ୍ନତି ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ତେବେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ଦାବି କରିଆସୁଥିଲେ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସିବିଏସ୍ଇ ବୋର୍ଡ ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଦଶମ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆଧାରରେ ୟୁପିରେ ଦଶମ ବୋର୍ଡର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଅଭିଭାବକମାନେ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଆସୁଥିଲେ ।  ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିନା ପରୀକ୍ଷାରେ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଦୋନ୍ନତି ଦିଆଯିବା ନେଇ ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି  ।

ଏହାସହ ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ଜୁଲାଇର ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରେ କରାଯାଇପାରେ। ପରୀକ୍ଷା ନୂଆ ପାର୍ଟନ ଉପରେ ଆଧାରିତ ହେବ। ଏବଂ ୩ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ଦେଢ ଘଣ୍ଟା (୯୦ ମିନିଟ୍) ପରୀକ୍ଷା ହେବ ଏହାସହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ୧୦ ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୩ଟି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପଡିବ । ତେବେ ପରୀକ୍ଷାର ତାରିଖ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ‘

About Post Author

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.