୧୬ ତାରିଖରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା

1 min read
Unseasonal Rains Are Going To Start Across India Soon, Odisha May Affected

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଶୁଖିଲା ପାଗ ରହିଥିବା ବେଳେ ଶୀଘ୍ର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ । ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ଅନୁମାନ ଅନୁସାରେ, ଦେଶର କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ । ପାଣିପାଗରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମଧ୍ୟ ଭାଗରୁ ଆସିବ । ଯାହ ଫଳରେ କେତକ ରାଜ୍ୟରେ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ସହ ବଜ୍ରପାତ ହେବା ନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ।

 Unseasonal Rains Are Going To Start Across India Soon, Odisha May Affected

ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନକାରୀ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ସ୍କାଏମେଟ୍ ପାଣିପାଗ ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମହେଶ ପାଲାୱତ କହିଛନ୍ତି- ‘ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୬ରୁ ୨୦ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷା ଅଥବା ବଜ୍ରପାତ ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହାକୁ ଆମେ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା କହୁ ।’

Unseasonal Rains Are Going To Start Across India Soon, Odisha May Affected

ଏହି ଅଦିନିଆ ବର୍ଷାରେ ଓଡ଼ିଶା ସହ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ଛତିଶଗଡ଼, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତେଲଙ୍ଗାନା ଓ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ଆଦ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ । ତେବେ, ଏହି ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ପ୍ରାକ୍-ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ନୁହେଁ । କାରଣ ପ୍ରାକ୍-ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ତାପମାତ୍ରା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସୀମା ଉପରକୁ ଆସିବା ପରେ ହୋଇଥାଏ । ଏବେ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ପାରଦ ସ୍ୱାଭାବିକ ଠାରୁ ତଳେ ରହିଛି ।

 Unseasonal Rains Are Going To Start Across India Soon, Odisha May Affected

ପୂର୍ବ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ଏହାକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ଛତିଶଗଡ଼ ତଥା ବିଦର୍ଭ ଉପରେ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ଆଉ ଏହା ତେଲଙ୍ଗାନା ଦେଇ ଦକ୍ଷିଣ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ଉପରେ ଏକ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ୍ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ଏହା ପ୍ରଭାବରେ ଭାରତର ଦୁଇ ସମୁଦ୍ର ଆରବ ସାଗର ଓ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଉପକୂଳର ଆଦ୍ରତା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ପାଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ ।

About Post Author

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.