ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମେଡିକାଲ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ଓଡ଼ିଶାର ଅକ୍ସିଜେନ୍ ପରିଚାଳନା  

The Lancet Louds Odisha Governments Oxygen Management

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭୂତାଣୁ ସହ ଦେଶ ଲଢ଼ୁଛି । ଓଡ଼ିଶା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବାଟ ଦେଖାଉଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ସମ୍ପନ୍ନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମହାମାରୀ ମୁକାବିଲାରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆଗରେ ରଖିଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରୁଛି । ଦେଶ ସହ ବିଦେଶରେ ବି ନବୀନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ପ୍ରଶଂସାର ପାତ୍ର । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମେଡିକାଲ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଦି ଲାନସେଟର ସମ୍ପାଦକୀୟରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି ।

କୋଭିଡର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରବାହରେ ଦେଶ ଯୁଝି ହେଉଛି । ସଂକ୍ରମଣର ସଂକଟ କାଳରେ ଦେଶ ସହ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛି ଓଡ଼ିଶା । ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସଂକଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅମ୍ଲଜାନ ଅଭାବରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଆଦି ରାଜ୍ୟରେ ରୋଗୀ ଆଖି ବୁଜୁଛନ୍ତି । ଏସବୁ ସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ପଠାଉଛି ଓଡ଼ିଶା ।

The Lancet Louds Odisha Governments Oxygen Management

ଦି ଲାନସେଟ୍ ପତ୍ରିକା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର କୋଭିଡ୍ ପରିଚାଳନା ଓ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଖରାପ ଦର୍ଶାଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ କେରଳ ସହ ଓଡ଼ିଶାକୁ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି । ଓଡ଼ିଶା ଅଧିକ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ସହ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରବାହ ବେଳେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯୋଗାଉଛି । ଏହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଲାଗି ଉଦାହରଣ ବୋଲି ଦି ଲାନସେଟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଏଥିସହ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ପରିଚାଳନାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଟ୍ୱିଟର ମାଧ୍ୟମରେ ମହାମାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ଲେଖିଛି ଦି ଲାନସେଟ୍ । ବାରମ୍ବାର ବଡ଼ ଉତ୍ସବ, ଅଧିକ ଜନସମାଗମ ଦ୍ୱାରା କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବା ନେଇ ଚେତାବନୀ ଦିଆ ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସରକାର ଶୁଣି ନଥିଲେ । ଫଳରେ ସରକାରଙ୍କ କ୍ଷତିକାରକ ପଦକ୍ଷେପ ଯଥା ନିର୍ବାଚନ ଓ ବଡ଼ ବଡ଼ ରାଜନୀତିକ ରାଲିର ଫଳ ଭାରତ ଭୋଗୁଛି ବୋଲି ଦି ଲାନସେଟ୍ ଲେଖିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.