ସୁଇସାଇଡ୍ ବମ୍ବ ବନାଇବା ଲାଗି ଦେଉଥିଲା ଟ୍ରେନିଂ, ଏବେ ତାଲିବାନ ସରକାରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ

1 min read

କାବୁଲ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ କବଜା କରିବା ପରେ ସରକାର ଗଢିଛି ତାଲିବାନ । ନୂଆ ସରକାରର ଅନେକ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିବାଦୀୟ ପ୍ରେଫାଇଲ୍ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଏଭଳି ଅନେକ ନେତା ରହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ବହୁ ଅପରାଧ ସହ ଜଡିତ ରହିବା ସଙ୍ଗେସଙ୍ଗେ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀ ରୂପେ ଘୋଷିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ତାଲିବାନ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସେହିଭଳି ଜଣେ ନେତା ରହିଛନ୍ତି ଯିଏ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପିଲାଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଅନ୍ତି । ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ତାଜ ମୀର । ଯାହାକୁ ଡେପୁଟି ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଚିଫ୍ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ସେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଭୟଙ୍କର ଆତ୍ମଘାତୀ ଆଟାକ୍ କରାଇଥିବା ନେଇ ଅନେକ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଅଧିକାରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଗୁପ୍ତ ଏଜେନ୍ସି ଏନଡିଏସର ହେଡ୍ ରହମତୁଲ୍ଲାହ ନବିଲ ଦାବି କରିଥିଲେ, ତାଜ ମୀର ଅଲ-ହମଜା ବିଗ୍ରେଡ୍ ନାମ ଏ କଟ୍ରେନିଂ ସେଣ୍ଟର ଚଲାଉଥିଲେ । ଯେଉଁଠି ସୁଇସାଇଡ୍ ବମ୍ବର  ମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଉଥିଲା । ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୋଲିସ ଚିଫ୍ ଜେନରାଲ୍ ଅବଦୁଲ୍ ରାଜିଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ସେହି ଟ୍ରେନିଂ ସେଣ୍ଟରର ହାତ ଥିଲା ।

Taliban Are All Set To Form Government In Afghanistan After Friday Prayers

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବିକ, ତାଜ ମୀର ପାକିସ୍ତାନର ପେଶାୱରରେ ରହି ଜେନେରାଲ୍ ଅବଦୁଲଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ଲାଗି ମୁଲ୍ଲା ସିରିନଙ୍କ ସହ ମିଶି ପ୍ଲାନ କରିଥିଲା । ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହି ନେଟୱର୍କ ବାରଦକ, ଲୋଗାର, ନଙ୍ଗରହାର, କାପିସା, ପାକତିକା ଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ହାଇ-ପ୍ରାେଫାଇଲ୍ ଆଟାକ୍ ରଚିଥିଲା ।

ସେହିପରି ଅଲ-କାୟଦା, ଲସ୍କର-ଏ-ତୋଇବା, ଇସଲାମିକ୍ ମୁଭମେଣ୍ଟ ଅଫ୍ ଉଜବେକିସ୍ତାନ, ହିଜବ-ଏ-ଇସଲାମୀ ଗୁଲବୁଦ୍ଦିନ ଭଳି ସଙ୍ଗଠନ ମଧ୍ୟ ଏହିଭଳି କିଛି ଅପରେସନର ଅଂଶ ଥିଲେ । ଆଉ ଯାହାକୁ କାବୁଲ ଆଟାକ୍ ନେଟୱର୍କ ଡାଇରେକ୍ଟ କରିଥିଲେ ।  ତାଲିବାନ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ସିରାଜଉଦ୍ଦିନକୁ ଗ୍ଲୋବାଲ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଦର୍ଶାଇ ଆମେରିକା ତା’ ମୁଣ୍ଡରେ ୩୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ରଖିଥିଲା ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner