ସ୍ୱାମୀ ଚେତନାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପରଲୋକ

1 min read

ବ୍ରହ୍ମପୁର: ସ୍ୱାମୀ ଚେତନାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପରଲୋକ । ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୮୮ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା । ୧୯୯୫ରେ ସନ୍ୟାସ ଗ୍ରହଣ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଓଡ଼ିଶା ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ ଏଗ୍ରିକଲଚର ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଓୟୁଏଟି) ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ (Soil Physcs) ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ଥିଲେ ।

ସ୍ୱାମୀ ଚେତନାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ (ପ୍ରଫେସର ଡ. ଚକ୍ରପାଣି ମିଶ୍ର) ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଦିଗପହଣ୍ଡିର ଏକ ଗରିବ ବ୍ରାହ୍ମଣ ପରିବାରରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭, ୧୯୩୩ରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଶ୍ରୀମଦ୍ ସ୍ୱାମୀ ନିଗମାନନ୍ଦ ପରମହଂସଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ତାଙ୍କୁ ଏକ ବାଳକ ଭାବରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲେ । ଶ୍ରୀମଦ୍ ସ୍ୱାମୀ ବିଶ୍ୱୁଦ୍ଧାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ (ଯିଏ ନିଗମାନନ୍ଦ ପରମହଂସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସନ୍ୟାସ ଦୀକ୍ଷା ନେଇ ଗୁରୁ ବାବା ଭାବରେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲେ) ତାଙ୍କୁ ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ସନ୍ୟାସ ଦୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ।

ସେ ଜଣେ କୃତୀ ଛାତ୍ର ଭାବରେ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଡେଭିସ୍ ସ୍ଥିତ କାଲିଫର୍ନିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖ୍ୟାତି ସମ୍ପନ୍ନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରଫେସର ଡୋନାଲ୍ଡ ଆର ନିଲସେନ୍ ନେତୃତ୍ୱରେ ସେ ପିଏଚଡି କରିଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେ ଓଡିଶା କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟାପନା ଓ  ଗବେଷଣା କରି ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଆଧୁନିକ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷା, ବହୁ ପିଲାଙ୍କ ସହ ଏକ ବଡ଼ ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ୱ, ପିଏଚଡି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ସମେତ ଏକାଡେମିକ୍ସରେ ଏକ କଠିନ ବୃତ୍ତି ପ୍ରତି ତାଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ, ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ଏକ ଗଭୀର ଆବେଗ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାର ଏକ ଅଂଶ । ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଗୁରୁ ବାବାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ତଥା ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ବଙ୍ଗଳା, ଓଡିଶା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ତଥା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ତଥା ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଏନ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟର ସର୍ବଧିଶ ଭାବରେ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନିଗମାନନ୍ଦ ଆଶ୍ରମ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଚେତନାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ ସମଗ୍ର ଭାରତ ତଥା ବିଦେଶରେ, ଉଭୟ ସନ୍ୟାସାଶ୍ରମ ଏବଂ ଗୃହସ୍ଥାଶ୍ରମରେ ଅନେକ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରି ଆସୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପୂର୍ବାଶ୍ରମର ପରିବାରରେ ପାଞ୍ଚ ପୁଅ ଓ ଦୁଇ ଝିଅ ସମାଜରେ ସୁପ୍ରତିଷ୍ଠିତ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ପୁତ୍ର ଡ଼. ଗଦାଧର ମିଶ୍ର ଭଟ୍ଟନଗର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଗଣିତଜ୍ଞ ଓ ଦ୍ଵିତୀୟ ପୁତ୍ର ଡ଼ ବରଦା କାନ୍ତ ମିଶ୍ର ଗୋଆ ସ୍ଥିତ ଆଇଆଇଟି ର ନିର୍ଦେଶକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ । ତୃତୀୟ ପୁତ୍ର ଅନ୍ନଦା କାନ୍ତ ମିଶ୍ର ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନାର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀ, ଚତୁର୍ଥ ପୁତ୍ର ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଠାରେ ଇଣ୍ଟେଲ କମ୍ପାନୀ ରେ ଉଚ୍ଚ ପଦବୀ ରେ ଅବସ୍ଥିତ ଓ ପଞ୍ଚମ ପୁତ୍ର ଧନଦା କାନ୍ତ ମିଶ୍ର ହଂକଂ ଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟ ରତ । ବଡ ଝିଅ ନର୍ମଦା ଭିଲାଇ ଠାରେ ଶିକ୍ଷକତା କରୁଥିବା ବେଳେ ଓ ସାନ ଝିଅ ଶର୍ମଦା କଲିକତା ଠାରେ ଅବସ୍ଥାପିତ । ମଙ୍ଗଳବାର ବୈଶାଖ ଶୁକ୍ଳ ଷଷ୍ଠୀ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ଅବ୍ୟବହିତରେ ପ୍ରାତଃ ବ୍ରାହ୍ମମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ସେ ଦେହତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner