ଲୋନ ମୋରାଟୋରିଅମ: ୨ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରହିଲା ଶୁଣାଣି, ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଆଦେଶ ରହିବ ଜାରି

1 min read
OOA land grabbing Case, Supreme Court Gives Clean Chit TO Ashirbad Behera

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ଲୋନ ମୋରାଟୋରିୟମ ମାମଲାରେ ଶୁଶାଣିକୁ ଆଉ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ କରି ରଖିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣିକୁ ଦୁଅ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯାହାକୁ କୋର୍ଟ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ NPA ହୋଇନଥିବା ଲୋନ ଡିଫୋଲ୍ଡର ମାନଙ୍କୁ NPA ଘୋଷିତ ନକରିବାକୁ ଆଦେଶ ଜାରି ରହିବ ।  ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ୨୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ହେବ।

ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତିଷାର ମେହତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇଣ୍ଟ୍ରେଷ୍ଟ ଉପରେ ଇଣ୍ଟ୍ରେଷ୍ଟ ନେବା ବିଷୟରେ ଦୁଅ ତିନି ଥର ବୈଠକ ହୋଇଛି । ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ । IBA ତରଫରୁ ହରିଶ ସାଲୱେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ସରକାର ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ସ୍ପଷ୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହାନ୍ତି, ଏକ ନୂତନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଛି ଯାହାକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରାଯିବ ।’ ସେ ଆଉ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ ନିୟମ ଗୁଡ଼ିକ ଲାଗୁ କରାଯିବ, ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଲାଗୁ କରିଥିଲେ ।’

ଲାସୱେ କହିଛନ୍ତି, ବିଜୁଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର ଅଛି । ଲକଡାଉନ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି, ଏହାର କ୍ଷତି କିଏ ଉଠାଇବ, ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଋଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଲଦି ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।‘ ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ସିଏ ସୁନ୍ଦରମ୍ ମୋରାଟୋରିୟମର ଅବଧି ୨ ସପ୍ତାହ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବ୍ୟାଙ୍କ କହୁଛି ଯେ, ମୋରାଟୋରିୟମ ଅବଧି ନାହିଁ ଏବଂ ସେ NPA ଘୋଷଣା କରିବେ ନାହିଁ । ଆପଣଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି, ୬ ମାସ ଇଣ୍ଟ୍ରେଷ୍ଟ କୁ ଡେବିଟ କରାଯାଉଛି । ରାଜୀବ ଦତ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଏକ ଖୁସି ଖବର ଯେ, ସରକାର କର୍ପୋରେଟ ଋଣର ପୁନର୍ଗଠନ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ, ସାଧାରଣ ଜନତା ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *