ଲୋନ ମୋରାଟୋରିୟମ ଉପରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ୧୫ ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗିବନି ସୁଧ ଉପରେ ସୁଧ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋନ ମୋରାଟୋରିୟମ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟର ବଡ଼ ରାୟ । ଯାହା ସାଧାରଣ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଇଛି । ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋରାଟୋରିୟମ ସୁବିଧାର ଲାଭ ଉଠାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ୧୫ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧ ଉପରେ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ନଭେମ୍ବର ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଲୋନ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ NPA ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ ଏହାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉପସ୍ଥାପିତ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ଏବଂ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ତଥା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ଓକିଲ ହରିଶ ସାଲଭେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ୨ ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି ।

 

ନଭେମ୍ବର ୨ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଯୋଜନାରେ ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶୀଘ୍ର ସୁଧ ଛାଡ଼ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଉଚିତ । ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କାହିଁକି ଏକ ମାସର ସମୟ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସରକାର ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି ତେବେ ଆମେ ତୁରନ୍ତ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାସ୍ କରିବୁ । ଏହା ଉପରେ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ଲୋନ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଦିଆଯାଇଛି । ତେଣୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ପଡିବ । ତା ପରେ ସୁଧ ଉପରେ ସୁଧ ଛାଡ ଯୋଜନା ଉପରେ ନଭେମ୍ବର ୨ ସୁଦ୍ଧା ଏକ ସର୍କୁଲାର ଆଣିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ଉପରେ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ନଭେମ୍ବର ୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧ ଛାଡ଼ ଯୋଜନା ଉପରେ ଏକ ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରିବେ ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଶିଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ଉପୁଜିଲା । ଅନେକ ଲୋକ ଚାକିରି ହରାଇଲେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋନ କିସ୍ତି ପରିଶୋଧ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲୋନ ମୋରାଟୋରିୟମ ସୁବିଧା ଦେଇଥିଲା । ଅର୍ଥାତ୍ ଲୋନ ଉପରେ କିସ୍ତି ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଯଦି ଆପଣ ଲୋନ ଉପରେ ମୋରାଟୋରିୟମ ସୁଯୋଗ ନେଇ କିସ୍ତି ଦେବେ ନାହିଁ, ତେବେ ସେହି ସମୟ ପାଇଁ ସୁଧ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲରେ ଯୋଡି ହେବ । ତାହା ହେଉଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଖ୍ୟ + ସୁଧ ଆଦାୟ କରାଯିବ । ଏହି ସୁଧ ଉପରେ ସୁଧ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ରହିଛି ।

୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ୧୨ ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ଏହା ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ସମୟ ଦେଇଥିଲେ । କୋଭିଡ -୧୯ କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେଭି କାମଥ କମିଟିର ସୁପାରିଶ ସହିତ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଏବଂ ସର୍କୁଲାର ଦାଖଲ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) କୁ କହିଛନ୍ତି । ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋନ ଉପରେ କମ୍ପାଉଣ୍ଡ ସୁଧ ଛାଡ଼ କରିବାକୁ ସରକାର ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ନିଜେ ଭାର ବହନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *