୩୧ ଜୁଲାଇ ଭିିତରେ ଝିଅ ନାଁରେ ଖୋଲନ୍ତୁ ଖାତା, ୨୧ବର୍ଷ ବେଳକୁ ମିଳିବ ୬୪ଲକ୍ଷ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିନକୁ ଦିନ ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼ ଲୋକଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଝିଅମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ପିତାମାତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ୱ ହୋଇଯାଇଛି । ନିଜର ଆର୍ଥିକ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଝିଅର ଭବିଷ୍ୟତ ବାବଦରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସରକାରଙ୍କ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା ଝିଅମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରୁଛି । ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଝିଅର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଏବଂ ବିବାହ ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ସହଜରେ ପୂରଣ କରିପାରିବେ । ଏହି ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ, ଝିଅର ୨୧ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବା ପରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ମିଳିପାରିବ । ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଝିଅର ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ ଆରମ୍ଭ କର, ତେବେ ତୁମେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ୧୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆପଣ କିପରି ଆପଣଙ୍କ ଝିଅଙ୍କ ପାଇଁ ୬୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରିପାରିବେ ।

ନୂତନ ଖାତା ଖୋଲିବାକୁ ସରକାର ବଡ ରିହାତି ଦେଇଛନ୍ତି

ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଖାତା ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡରେ ସରକାର କିଛି କୋହଳ କରିଛନ୍ତି । ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଆକାଉଣ୍ଟ ଜୁଲାଇ ୩୧, ୨୦୨୦ରେ କିମ୍ବା ତାହା ପୂର୍ବରୁ ଝିଅମାନଙ୍କ ନାଁରେ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ ଯାହାର ବୟସ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫, ୨୦୨୦ରୁ ଜୁନ୍ ୩୦, ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ  ୧୦ ବର୍ଷ ହୋଇଛି । ଏହି ରିହାତି ଝିଅମାନଙ୍କର ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ, ଯେଉଁମାନେ ଲକଡାଉନ୍ ହେତୁ ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଦ୍ଧି ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିପାରି ନାହାଁନ୍ତି । ଅଥବା, ଜନ୍ମ ଦିନ ଠାରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଖାତା ଖୋଲାଯାଇପାରିବ ।

Sukanya Yojna ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଆକାଉଣ୍ଟ ସ୍କିମ୍ ୨୦୨୦ରେ କେମିତି ଓ କେତେ କରିବେ ଜମା

ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେକୌଣସି ଗୋଟିଏ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥି ସହିତ, ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମା ରାଶି ହେଉଛି ୨୫୦ ଟଙ୍କା । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବାଧିକ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ  ସର୍ବନିମ୍ନ ୨୫୦ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ହଠାତ୍ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୧.୫ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଜମା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ରାଶି ସୁଧ ପାଇଁ ହିସାବ କରାଯିବ ନାହିଁ । ଏଥିସହ ଏହି ରାଶି ଜମାକାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଫେରସ୍ତ ହେବ । ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୧୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜମା କରାଯାଇପାରିବ । ଯଦି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ପରିମାଣ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହୋଇନଥାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ୧୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ନିୟମିତ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୫୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

କେତେ ମିଳିବ ସୁଧ ?

ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା ବର୍ତ୍ତମାନ ୭.୬ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଦେଉଛି । ଏହି ଯୋଜନାରେ, ଖାତା ଖୋଲିବା ସମୟରେ ସୁଧ ହାର ଯେତିକି ରହିଥାଏ, ସମାନ ହାରରେ, ବିନିଯୋଗ ହିସାବରେ ସୁଧ ମିଳିଥାଏ । ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍ ସେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟ ସମେତ ସମସ୍ତ ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ ଉପରେ ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ତ୍ରୟମାସିକ ପାଇଁ ସରକାର ସୁଧ ହାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ନାହାଁନ୍ତି ।

ମାଚ୍ୟୁରିଟି ପରେ ୬୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିପାରିବ

ବର୍ତ୍ତମାନର ସୁଧ ହାର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ୧୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା ହୁଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜମା ହୋଇଥିବା ମୋଟ ପରିମାଣ ୨୨,୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ ଏବଂ ଏଥିରେ ଥିବା ସୁଧ ୪୧,୩୬,୫୪୩ ଟଙ୍କା ହେବ । ତଥାପି, ଏହି ଖାତା ୨୧ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବା ପରେ ମାଚ୍ୟୁରିଟି ହେବ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ରାଶି ଉପରେ ସୁଧ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ୨୧ ବର୍ଷ ପାଇଁ, ଏହି ପରିମାଣ ସୁଧ ସହିତ ପ୍ରାୟ ୬୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଆପଣଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତି ତ୍ରୟମାସରେ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା ଉପରେ ଆଗ୍ରହ ସ୍ଥିର କରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାଚ୍ୟୁରିଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧ ହାର ଅନେକ ଥର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରେ ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *