ରିଚାର୍ଡଙ୍କ ସହିତ ମହାକାଶକୁ ଯାଉଥିବା ସିରିଶା କିଏ ?

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୁରୁଡେ ୟୁନିଭସିଟିରେ ପଢ଼ିଥିବା ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ, ୩୪ ବର୍ଷୀୟ ଏରୋନେଟିକାଲ ଇଞ୍ଜିନିୟର ବି. ସିରିଶା ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରା କରିବେ । ଏଥିସହିତ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷକୁ ଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେ ତୃତୀୟ ମହିଳା ଭାବେ ପରିଚିତ ହେବେ । ଯାହା ଭାରତ ପାଇଁ ଗର୍ବର କଥା ।

ବ୍ରିଟେନ୍ ଆରବପତି ରିଚର୍ଡ ବ୍ରିନସନ୍ କମ୍ପାନୀ ଭିର୍ଜିନ ଗାଲାଟିକ୍ ର ସ୍ପେଶ୍ ସିପ୍ ଟୁ ୟୁନିଟି ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବେ ସେତେବେଳେ ସିରିଶା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହେବେ । ସିରିଶାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ କଳ୍ପନା ଚାଓ୍ୱଲା , ସୁନିତା ଓ୍ୱିଲିୟମସ ଏହି ଉପଲବ୍ଧି ହାସଲ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଗୁଣ୍ଠୁରରେ ଜନ୍ମିତ ସିରିଶା ଆମେରିକାର ଟେକ୍ସାସସ୍ଥିତ ହୁଷ୍ଟନରେ ବଢ଼ିଛନ୍ତି । ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରାରେ ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନସନ୍ ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ଅନ୍ୟ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ରହିବେ ।

ଏଥିସହିତ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଭାଜପା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଦିଲ୍ଲୀପ ଘୋଷ: ଦଳୀୟ ଅସ୍ତନ୍ତୋଷ ନେଇ ହୋଇପାରେ ଆଲୋଚନା

ସିରିଶା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ୟୁନିଟର କ୍ରୁ ଏବଂ ଏଭଳି କମ୍ପାନୀର ଅଂଶ ହୋଇ ଗର୍ବିତ ମନେ କରୁଛି । ଯାହାର ମିଶନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷକୁ ବୁଲାଇ ନେବା । ଭାରତରୁ ଆମେରିକାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ହୁଷ୍ଟନରେ ନାସାର ଜନସନ୍ ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟର ନିକଟରେ ପିଲାଦିନ କଟିଥିଲା । ଏବଂ ସେ ସର୍ବଦା ଏକ ମହାକାଶଚାରୀ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି କମ ଥିବା କାରଣରୁ ସେ ପାଇଲଟ୍ କିମ୍ୱା ମହାକାଶଚାରୀ ହେବା ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରା ହୋଇପାରିନଥିଲା । ସେ ପରଡୁ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ଏରୋନେଟିକ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ସିରିଶାଙ୍କ ଭୂମିକା ରିସର୍ଚ୍ଚର ହେବ । ଏବଂ ସେ ମାନବୀୟ ଅନୁଭବ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ନେଇ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିବେ । ଆଉ ଏଥିଲାଗି ଫ୍ଳୋରିଡା ୟୁନିଭରସିଟିର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner