କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଗୋଟିଏ ଡୋଜ୍ ଯଥେଷ୍ଟ…

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସାରା ଦେଶରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଟିକାକୁ ନେଇ ଚାଲିଛି ଏକାଧିକ ଗବେଷଣା । ତେବେ ଗବେଷଣା ଦ୍ୱାରା ନୂଆ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି, କରୋନା ବିରୋଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଟିକାର ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ଆବଶ୍ୟକ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହି ଟିକାକୁ ନେଇ ଆସିଛି ଏକ ନୂଆ ତଥ୍ୟ । ଟିକାର ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନିକଟରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ନୁହେଁ ବରଂ ଗୋଟିଏ ଡୋଜ୍ ହିଁ ଯଥେଷ୍ଟ । ତାହା ଶରୀରକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ ।

ଲଣ୍ଡନର ଇମ୍ପେରିୟାଲ କଲେଜ, କ୍ୱିନ୍ ମ୍ୟାରି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ଟିକା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଆଣ୍ଟିବଡି ଉତ୍ପାଦନ କରେ । ନିକଟ ଅତୀତରେ  ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ କରୋନାର ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ ବୈଜ୍ଞାନିକ । ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ଭାରତର ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ସାମିଲ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ଭାରତ ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଅଧ୍ୟନୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ Phizer ଏବଂ Bio N.techର ଟିକା ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ।

ଗବେଷଣାରୁ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଯେ, ପ୍ରଥମେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟରେ ଟିକାର ଗୋଟିଏ ଡୋଜ୍ ହିଁ ଯଥେଷ୍ଟ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ନେବାପରେ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କମ୍ ରହିଥିଲା, ଅର୍ଥାତ୍ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ରହିଥିଲା ।

ଇମ୍ପେରିଆଲ୍ କଲେଜର ପ୍ରଫେସର ରୋଜେମର୍ ବୟଣ୍ଟନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଥମ ଜୋଜ୍ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର କରୋନାର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ସେଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଟୀକାକରଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ନେବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । “କରୋନାର ନୂଆ ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ । ତେବେ ଯେଉଁମାନେ ଥରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଗୋଟିଏ ଟିକା ନେଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କମ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।”

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner