‘ସୀମାରେ ଶାନ୍ତି ନଫେରିବା ଯାଏଁ ହେବନାହିଁ ବାଣିଜ୍ୟ’: ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ. ଜୟଶଙ୍କର

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ଉପରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ  ଋଷର ମସ୍କୋରେ ଚାଲିଥିବା ସାଂଘାଇ ସମ୍ମିଳନୀ (ଏସସିଓ) ରେ ଦୁଇ ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ଅବରୋଧ ଆଲୋଚନାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛି। ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ୱାଙ୍ଗ ୟି ଏବଂ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ବୈଠକରେ ଚୀନ ଏହି କଥା ଉପରେ ଜୋର ଦେଉଥିଲା ଯେ, ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ବ୍ୟତୀତ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବା ଉଚିତ, ଯାହାକୁ ଭାରତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି। ଚୀନ୍ ଏଭଳି କହିବାର ଅର୍ଥ ଥିଲା ଯେ, ସେ ସୀମାରେ ଯାହା କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଭାରତ ସହିତ ତାଙ୍କର ବାଣିଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ଉପରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟଶଙ୍କର ୱାଙ୍ଗଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ସୀମାରେ ପରିସ୍ଥିତି ଠିକ୍ ନହୁଏ, ତେବେ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ବଜାୟ ରଖାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଜୟଶଙ୍କର କଠୋର ସ୍ୱରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍ ସେନା ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ନଫେରିଛି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେନା ପଛକୁ ଯିବ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ୍ ତା ନିଜ ସ୍ଥାନକୁ ଫେରିବା ପରେ ସୀମାରେ ଶାନ୍ତି ଆସିବ । ଏହା ସହ ଭାରତରୁ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ, ଯଦି ସୀମାରେ ଅବସ୍ଥା ସ୍ୱାଭାବିକ ନହୁଏ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ଆଦୌ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ଯେ, ସୀମାରେ ଅବରୋଧ ଜାରି ରହିଥିବ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଥିବ ।

LACର ଯାଞ୍ଚ କରିବ ଭାରତ

ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୟଶଙ୍କର ୱାଙ୍ଗଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ସେନା ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଅନେକ ଚୁକ୍ତିନାମା ପାଳନ କରିନଥିଲା ସେତେବେଳେ ସୀମାରେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିଛି କି ନାହିଁ, ଭାରତ ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବ କାରଣ ଚୀନ୍ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଧୋକା ଦେଇସାରିଛି । କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଚୀନ୍ ସେନା ଗ୍ରହଣ କରି ନାହିଁ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ, ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ଏହାର କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଉପରେ କଡା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା।

ଜୁନ୍ ମାସରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ଜଣେ କର୍ଣ୍ଣେଲଙ୍କ ସମେତ ୨୦ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ। ଭାରତ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner