ଯୁଦ୍ଧର ୭୨ ଦିନରେ ପୂର୍ବ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନରେ ଋଷ ଚଳାଇଛି ଧ୍ବଂସଲୀଳା

1 min read

Ukrainian soldiers walk next to destroyed Russians armored vehicles in Boucha, Ukraine, Saturday, April 2, 2022. (AP Photo/Rodrigo Abd)

କିଭ୍: ଋଷ ବିରୋଧରେ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଦିମିର ଜେଲେନସ୍କିଙ୍କ ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ । ଆକ୍ରମଣରେ ଦେଶରେ ଧ୍ୱଂସ ହେଲାଣି ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ । ଏହାମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ହସ୍ପିଟାଲ, ମାତୃକାଳୀନ କେନ୍ଦ୍ର, ଓପିଡି ଇତ୍ୟାଦି । ଡାକ୍ତରମାନେ ହସ୍ପିଟାଲ ଛାଡ଼ି ଅନ୍ୟତ୍ର ଚାଲିଗଲେଣି । ଋଷ ଅଧିକୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂକଟ ଅତି ଗୁରୁତର ଆକାର ଧାରଣ କଲାଣି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଜେଲେନସ୍କି ।

ଚିକିତ୍ସା ଅଭାବରୁ କ୍ୟାନସର, ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଜଟିଳ ହୋଇଛି । ଇନସୁଲିନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ମେଡିସିନର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ହଜାର ହଜାର ରୋଗୀ ଜୀବନ ମରଣ ସମସ୍ୟାରେ ରହିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ କ୍ରେମଲିନ କହିଛି, କେବଳ ସାମରିକ ସ୍ଥଳଗୁଡିକ ଉପରେ ହିଁ ହମଲା କରାଯାଇଛି ।

ସେପଟେ ଯୁଦ୍ଧର ଅବସାନ ଲାଗି ପୁଣି ଥରେ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି ଜାତିସଂଘ, ଆମେରିକା, ଆୟାରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଓ ମେକ୍ସିକୋ । ଜାତିସଂଘ ମହାସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନିଓ ଗୁଟେରସ କହିଛନ୍ତି, ୟୁକ୍ରେନବାସୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ପୋର୍ଟସିଟି ମାରିୟୁପୋଲରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରେସକ୍ୟୁ ଅପରେସନ ଜାରି ରହିଛି । ଆଜଭୋସ୍ତାଲ ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଜାତିସଂଘ ଓ ରେଡକ୍ରସ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଯୁଦ୍ଧର ୭୨ ଦିନରେ ପୂର୍ବ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନରେ ଋଷ ଚଳାଇଛି ଧ୍ବଂସଲୀଳା । ୟୁକ୍ରେନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିମିତ୍ରି କୁଲେବା କହିଛନ୍ତି, ୟୁକ୍ରେନରେ ଋଷ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆତଙ୍କବାଦ ଚଳାଇଛି । କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡରେ ୟୁକ୍ରେନର ବହୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଷ୍ଟେସନ, ରେଳ ଷ୍ଟେସନ, ଇନ୍ଧନ ଡିପୋ, ଗୋଳବାରୁଦ ଗୋଦାମ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]