ଦେଶ ଦେଖିବ ପାଇକଙ୍କ ବୀରତ୍ୱ: ଜାତୀୟ ଚ୍ୟାନେଲରେ ପ୍ରସାରିତ ହେବ ‘ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ’ ନେଇ ଧାରାବାହିକ

1 min read

ମୁମ୍ବାଇ: ‘କଥା’ ପ୍ରଡକ୍ସନ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ନୂଆ ଧାରାବାହିତ ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁ ଷ୍ଟାର ପ୍ଲାସରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ପ୍ରସାରଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଆସାଧାରଣ ବିରତ୍ୱ ଏବଂ ଐତିହାସିକ କଥାକୁ ନେଇ ନିର୍ମିତ ଏହି ଧାରାବାହିକ ‘ବିଦ୍ରୋହୀ’ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଖୁବ ପସନ୍ଦ ଆସିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ୧୮୧୭ ମସିହାରେ ଓଡିଶାରେ ବ୍ରିଟିଶ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହୋଇଥିବା ବିଦ୍ରୋହର କାହାଣୀ ଏହି ଧାରାବାହିକରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ଧାରାବାହିକର କାହାଣୀ ଦୁଇ ରାଜକୁମାରୀ ଏବଂ ଜଣେ ବିଦ୍ରୋହୀ ଯୋଦ୍ଧା କିପରି ଏକାଠି ହୋଇ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ନିକଟରେ ରିଲିଜ ହୋଇଥିବା ପ୍ରୋମୋରେ ଶରଦ ମଲହୋତ୍ରାଙ୍କୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ୧୮୪୭ର ଐତିହାସିକ ପାଇକା ବିଦ୍ରୋହର ନେତା ବାକ୍ସୀ ଜଗବନ୍ଧୁ ଭାବରେ ପରିଚିତ କରାଯାଇଛି । ସେ ରୋଡଙ୍ଗାଙ୍କର ଜମିଦାର ଥିଲେ ଏବଂ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରାଜା ତାଙ୍କୁ ସେନାପତି ଭାବରେ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ । ବାସ୍ତବରେ, ବକ୍ସିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପ୍ରଚୁର ଟିକସ ଏବଂ ଟିକସମୁକ୍ତ ଜମିକୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ବ୍ରିଟିଶ ନିୟମ ଦ୍ୱାରା ଲୁଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ପ୍ରୋମୋରେ ବାକ୍ସୀ ଜଗବନ୍ଧୁ ଅର୍ଥାତ ଶରଦ ମଲହୋତ୍ରାଙ୍କ ଚମତ୍କାର ଲୁକ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଲୁକ୍ସ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଶରଦ  ଲମ୍ବା କେଶର ଚେହେରା ଏବଂ ବିସ୍ମୟକର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ସହିତ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି । ମଥାରେ ଏକ ବଡ ନାଲି ଟିକା ପିନ୍ଧିଥିବାର ଏବଂ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କର ଗର୍ବ ପିନ୍ଧିଥିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *