ରେପୋ ରେଟ୍ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖିଲା ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ) ପୁଣି ଏମପିସି ବୈଠକରେ ସୁଧ ଦରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ କରିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଲଗାତାର ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ସୁଧ ଦରରେ ଆରବିଆଇ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ କରିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି  । ବର୍ତ୍ତମାନ ରେପୋ ରେଟ୍ ୪ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ରିଜର୍ଭ ରେପୋ ରେଟ୍ ୩.୩୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ଆରବିଆଇର ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ, ରେପୋ ରେଟ୍‌ରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବନାହିଁ ।

ଏମସିଏଲଆର ସହ ଲିଙ୍କ ହେଲା ଲୋନ୍

ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କ ମାର୍ଜିନାଲ କଷ୍ଟ ଅଫ୍ ଫଣ୍ଡ ବେସଡ୍ ଲେଣ୍ଡିଂ ରେଟ୍ ((MCLR)) କଷ୍ଟ ଅଫ୍ ଫଣ୍ଡସ୍ ଭଳି ଇଣ୍ଟରନାଲ ଫ୍ୟାକ୍ୱର ଏବଂ ରେପୋ ରେଟ୍ ଭଳି ଏକ୍ସର୍ଟନାଲ ଫ୍ୟାକ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ । ସାଧାରଣତଃ ଏମସି(MCLR) ସହ ଲିଙ୍କ୍ କରାଯାଇଥିବା ହୋମ୍ ଲୋନର ରିସେଟ୍ ଅବଧି ୬ ମାସରୁ ୧ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ହୋଇଥାଏ । ଏଭଳି ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆସିବା ସମୟରେ ଏମସିଏଲ୍‌ଆର ରିଭାଇଜ୍ କରିପାରନ୍ତି । ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ଇଏମ୍‌ଆଇ ମଧ୍ୟ କମିପାରେ । ସେପ୍ଟମ୍ୱର ୨୦୨୦ରେ ଆରବିଆଇ ନିଜ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଜରିଆରେ ସୂଚିତ କରିଥିଲା ଯେ, ଏମସିଏଲ୍ଆରର ରିସେଟ୍ ପରିୟଡକୁ ୧ ବର୍ଷରୁ ହ୍ରାସ କରି ୬ ମାସ କରାଯାଇଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ପଲିସିରେ କୌଣସି ଭି ପ୍ରକାର ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରଭାବ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିବନାହିଁ ।

ଏଥିସହିତ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ପୁଣି ପାକିସ୍ତାନରେ ହେଲା ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍…

Leave a Reply

Your email address will not be published.