ଆଖି ଦେଖିବ ଏମିତି କିଛି, ଜୁଲାଇ ୧୪ରୁ ୨୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକାଶରେ ଦେଖାଯିବ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯେଉଁମାନେ ମହାକାଶ ଜଗତରେ ଆଗ୍ରହୀ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର । ଜୁଲାଇ ୧୪ରୁ ଭାରତର ଆକାଶରେ C / 2020 F3 ନାମକ ଏହି ଅନନ୍ୟ ଧୂମକେତୁ ୨୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଜୁଲାଇ ୧୪ ରୁ ପ୍ରତିଦିନ ଲୋକମାନେ ୨୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଧୂମକେତୁକୁ ଦେଖିପାରିବେ । ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ଧୂମକେତୁର ନାମ NEOWISE ଦିଆଯାଇଛି ।

 

ଓଡିଶା ପ୍ଲାନେଟୋରିୟମ୍ ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର ଡକ୍ଟର ସୁଭେନ୍ଦୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ନାସାର ନିକଟ ଆର୍ଥ ୱାଇଡ୍ ଫିଲ୍ଡ ଇନଫ୍ରାରେଡ୍ ସର୍ଭେ ଏକ୍ସପ୍ଲୋରର (NEOWISE) ଟେଲିସ୍କୋପ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଧୂମକେତୁକୁ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା । ୨୨-୨୩ ଜୁଲାଇରେ ଏହି ଧୂମକେତୁ ପୃଥିବୀର ନିକଟତମ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ଏହା ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଆକାଶରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇ ୧୪ରୁ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଆକାଶରେ NEOWISE ଧୂମକେତୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯିବ । ଆଗାମୀ ୨୦ ଦିନ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଏହା ୨୦ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଦେଖାଯିବ । ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଖୋଲା ଆଖିରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଜୁଲାଇ ୧୪ରେ ଏହି ଧୂମକେତୁ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଆକାଶରେ ଦେଖାଯିବ । ପ୍ରତିଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏହା ଆକାଶର ଉପରିଭାଗକୁ ଯିବେ ସହ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖାଯିବ ।

ସୁଭେନ୍ଦୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଧୂମକେତୁ ଧିରେ ଧିରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଦେଖାଯିବା ବନ୍ଦ ହେବ । ଜୁଲାଇରେ ଟେଲିସ୍କୋପ ଏବଂ ବାଇନାକୁଲାର ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ । NEOWISE ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦ କୋଟି କିଲୋମିଟର ମହାକାଶରେ ଅଛି । ଜୁଲାଇ ୨୨ ରେ, ଏହା ଆମ ଗ୍ରହର ସବୁଠାରୁ ନିକଟତର ହେବ । ସେହି ସମୟରେ ଏହାର ଦୂରତା ପୃଥିବୀ ଠାରୁ ୧୦.୩ କୋଟି କିଲୋମିଟର ରହିବ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner