Ladakh LAC News : ଚୀନକୁ ରାଜନାଥଙ୍କ ରୋକଠୋକ, ବେଜିଂର କଥା ଗୋଟେ କାମ ଗୋଟେ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲଦାଖ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଆଜି  ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ସେ ଦୋମୁହାଁ ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ୍ କହୁଛି ଗୋଟିଏ କଥା କିନ୍ତୁ କରୁଛି ଅଲଗା । ଚୀନ୍ ସହିତ ସଂପର୍କରେ ସୁଧାର ଆସି ପାରିବ କିନ୍ତୁ ସୀମା ବିବାଦର ପ୍ରଭାବ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ସଂପର୍କ ଉପରେ ପଡିବ ।   ଚୀନର ଗତିବିଧିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଏହା କହୁଛି ଗୋଟେ ଏବଂ କରୁଛି ଗୋଟେ ।  ଆଲୋଚନା ପରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ ଅଗଷ୍ଟ୨୯-୩୦ରେ ଉସୁକାଇବା ଭଳି କାମ କରିଥିଲା  । ଏଥିରୁ ଚୀନର ଦୋମୁହାଁ ନୀତି କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ରାଜ୍ୟସଭାରେ ରାଜନାଥ ସିଂ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଲଦାଖରେ ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିବାରୁ କେହି ମଧ୍ୟ ରୋକିବାର ସାହାସ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଚୀନ ସହ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଲଦାଖର ୩୮ ହଜାର ବର୍ଗ କିମି ଅଂଚଳ ଚୀନ୍ ଅଧିନରେ ଅଛି । ସେହିଭଳି ପାକିସ୍ତାନ ଅବୈଧ ଭାବରେ ୫ ହଜାର ୧୮୦ କିଲୋମିଟର ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଚୀନକୁ ଦେଇଦେଇଛି । ଚୀନ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ୯୦ ହଜାର ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରୁଥିବା କଥା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ରାଜନାଥ ସିଂ । ତେବେ ସୀମାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଉଭୟ ଦେଶର ବୟାନ୍ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ । ମଇ ମାସରେ ଚୀନ ଗଲଓ୍ୱାନ ଠାରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ପେଟ୍ରୋଲିଂକୁ ଅଟକାଇଥିଲେ । ଯାହାପରେ ୧୫ ଜୁନରେ ପିଏଲଏକୁ କଡ଼ା ଜବାବ ଦେଲା ଭାରତୀୟ ସେନା ।

ରାଜନାଥ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ଚୀନ ଯାହା କଲା ତାହା ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଚୁକ୍ତିନାମାର ଉଲଙ୍ଘନ । ସୀମାରେ ଚୀନର ସେନା ମୃତୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ୧୯୯୩ ଏବଂ ୧୯୯୬ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମା ବିରୁଦ୍ଧରେ । ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଲାଇନ ଅଫ ଆକଚୁଆଲ କଣ୍ଟ୍ରୋଲକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଖୁବ ଜରୁରୀ । ଭାରତୀୟ ସେନା ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଚୀନ ପକ୍ଷରେ ଏଭଳି ନଜର ଆସୁନାହିଁ । ଆଲେଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା କହିଛନ୍ତି ରାଜନାଥ ।

ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଚୀନକୁ ଦେଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି କି ଭାରତ ଆଲୋଚନାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି କିନ୍ତୁ ନଇଁବ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ଚୀନ ସୀମାରେ ଚୀନ ବିପୁଳ ସୈନ୍ୟ ମୃତୟନ କରିଛି ବୋଲି ରାଜନାଥ କହିଛନ୍ତି ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *