ରଜନୀଙ୍କୁ ଦାଦା ସାହେବ ଫାଲକେ, ଟାଇମିଂକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ

1 min read

ଘୋଷଣା ହୋଇଯାଇଛି ୫୧ତମ ଦାଦା ସାହେବ୍ ଫାଲକେ ପୁରସ୍କାର । ଏଥର ସାଉଥ ସୁପରଷ୍ଟାର ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିବ ଦାଦାସାହେବ ଫାଲକେ ସମ୍ମାନ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାବଡେକର ଗୁରୁବାର ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରଜନୀକାନ୍ତ ଗତ ୫ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସିନେମା ଜଗତକୁ ଶାସନ କରିଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ମନୋରଞ୍ଜନ କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏଥର ଦାଦା ସାହେବ ଫାଲକେ ର ଜୁରୀ ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ଭୋଟ ହାତେଇବାକୁ ବିଜେପିର ଚାଲ୍:

ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କୁ ଦାଦାସାହେବ ଫାଲକେ ପୁରସ୍କାର ମିଳିବା ଖବର ପାଇବା ପରେ ଗୋଟେପଟେ ରଜନୀଙ୍କ ଫ୍ୟାନ୍ସ ଓ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ବାସି ଖୁସି ହେଉଥିବାବେଳେ। ଅନ୍ୟପଟେ ଏହାକୁ ରାଜନୈତିକ ମୋଡ଼ ବି ଦିଆଯାଇଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଆଗକୁ ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ଏହା ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଚାଲ୍ । ତାମିଲ ଭୋଟରଙ୍କ ଭୋଟ ହାତେଇବାକୁ ବିଜେପି ଖେଳିଛି ଟ୍ରମ୍ପ କାର୍ଡ଼। ଅନ୍ୟପଟେ ବିଜେପି କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି। ତେବେ ରଜନୀଙ୍କ ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ଦବଦବା ବେଶ ଅଧିକ । ଆଉ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ସେ ପାୱାର ବି ଅଛି । ଯଦି ସେ ଚାହିଁ ବେ ତେବେ ଅତି ସହଜରେ ଭୋଟରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବଦଳେଇପାରିବେ।

ରାଜନୈତିକ ଇନିଂସ: ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ରଜନୀକାନ୍ତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ଜାନୁଆରୀ ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ନିଜର ରାଜନୈତିକ ଇନିଂସ୍। ଆଉ ୩୧ ତାରିଖରେ କରିବେ ନିଜର ନୂଆ ପାର୍ଟିର ଲୋକାର୍ପଣ। ହେଲେ ସେମିତି କିଛି ବି ହୋଇ ନଥିଲା। ନା ସେ ନିଜ ପାର୍ଟି ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ନା ରାନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ। ତାଙ୍କ ଘୋଷଣା କେବଳ ଘୋଷଣାରେ ହିଁ ରହିଗଲା।

 ରଜନୀଙ୍କ ଜୀବନ: ବହୁତ ସମସ୍ୟା ଭିତରେରେ କଟିଥିଲା ଥଲାଇଭାଙ୍କ ପିଲାଦିନ। ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ଯୋଗୁ ତାଙ୍କୁ କରିବା ପଡ଼ିଥିଲା ଅନେକ ସଂଘର୍ଷ । ରଜନୀଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନା ଥିଲା ଶିବାଜୀ ରାଓ ଗାଇକ୍ୱାଡ। ଯାହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତ କରି ସେ ହୋଇଥିଲେ ରଜନୀକାନ୍ତ। ରଜନୀଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ମା’ଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ୱ ତାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ପଡ଼ିଲା। ଏପରିକି ଘର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ସେ କୁଲି ଭାବେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥିଲେ। ଫିଲ୍ମ ପରଦାକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ବସ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଭାବେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି ।

ରଜନୀଙ୍କ ଫିଲ୍ମି ସଫର୍: ୧୯୭୫ରେ ବାଲାଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଆପୂର୍ଭା ରାଗଙ୍ଗଲ୍’ ସହିତ ତାମିଲ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟରି ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ରଜନୀ । ଏଥିରେ ସେ ଏକ ବହୁତ ଛୋଟ ନେଗେଟିଭ ରୋଲ କରିଥିଲେ । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କମଲ ହାସନ ଏବଂ ଶ୍ରୀବିଡ଼ିଆ ମଧ୍ୟ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ପାଖାପାଖି ୧୫ ଟି ଫିଲ୍ମରେ ନେଗେଟିଭ୍ ରୋଲରେ ରଜନୀକାନ୍ତ ପ୍ରଥମେ ଅନେକ ନକାରାତ୍ମକ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିବା ପରେ ସେ ୧୯୭୭ରେ ‘ଏସପି ମୁଥୁରାମନ’ଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ‘ଭୁବନା ଓରୁ କେଲଭିକୁରୀ’ରେ ହିରୋ ଭାବରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ଏହି ଫିଲ୍ମଟି ବେଶ୍ ହିଟ୍ ହୋଇଥିଲା। ରଜନୀ ୧୯୮୩ରେ ‘ଅନ୍ଧାକାନୁନ୍’ ଫିଲ୍ମ ଜରିଆରେ ବଲିଉଡରେ କରିଥିଲେ ଏଣ୍ଟ୍ରି। ଏହି ଫିଲ୍ମଟୁ ସୁପର ହିଟ୍ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ସେ ଆଉ ଅଟକି ନଥିଲେ। ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ହିଟ୍ ସିନେମା ଦେଇଚାଲିଥିଲେ। ଆଉ ପାଲଟିଥିଲେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସୁପରଷ୍ଟାର । ତାଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଏତେ ବଢ଼ିଗଲା ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ତାଙ୍କୁ ଲୋକମାନେ ଭଗବାନ ବି ମାନନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ଭୋର୍ ୩ଟାରୁ ରିଲିଜ ହୁଏ । ଆଉ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜର ଦିନ ତାଙ୍କ ପ୍ରସଂଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଦୀପବଳୀ ସଦୃଶ । ବାଣ ଫୁଟାଇ ନାଚି ଗାଇ ରଜନୀଙ୍କ ଫିଲ୍ମର ସ୍ୱାଗତ କରନ୍ତି ଫ୍ୟାନ୍ସ।

ଜାପାନରେ ବି ସୁପରଷ୍ଟାର ରଜନୀ:

ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକ କେବଳ ଭାରତରେ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଭୁଲ ଭାବୁଛନ୍ତି । ଜାପାନରେ ବି ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କର ସେତିକି ଲୋକପ୍ରିୟତା ଯେତିକି ଏକ ଦେଶର ସୁପରଷ୍ଟାରଙ୍କର ରହିଥାଏ । ଭାରତ ଭଳି ଜାପାନରେ ମଧ୍ଯ ଫିଲ୍ମରେ ତାଙ୍କ ଏଣ୍ଟରିରେ ଜୋର୍ ସୋର୍ରେ ସିଟି ଓ ତାଳି ବାଜେ । ଏପରିକି ତାଙ୍କ ଗୀତ ବାଜିଲେ ସେଠିକାର ଲୋକ ନାଚିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଲାଗନ୍ତି।

 

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner