‘ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ’; ଏଭଳି ଲେଖି ଜୀବନ ହାରିଲେ ମହିଳା ଡାକ୍ତର

1 min read

ଦୋସା: ରାଜସ୍ଥାନର ଦୋସାରେ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରସୂତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନି । ଏହି ଘଟଣାରେ ଯେଉଁ ମହିଳା ଡାକ୍ତରାଣୀ ଅର୍ଚ୍ଚନା ଶର୍ମାଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ରାଜସ୍ଥାନର ଡାକ୍ତରମାନେ ଆଜି ଧର୍ମଘଟକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ଥାନ ବ୍ୟତୀତ ଦିଲ୍ଲୀର ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ କଳା ବ୍ୟାଜ୍ ବାନ୍ଧି ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସର ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ କଳା ରଙ୍ଗର ବ୍ୟାଜ୍ ପିନ୍ଧି କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଦୋସା ହସ୍ପିଟାଲର ସୁନୀତ ଉପାଧ୍ୟାୟ ନାମକ ଜଣେ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି, ଜଣେ ୨୨ବର୍ଷୀୟ ବୟସ୍କା ପ୍ରସୂତି ଆଶା ବେରୱା ଡାକ୍ତରଖାନା ଆସିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେତୁ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିନଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣାରେ କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଡା. ଅର୍ଚ୍ଚନା ଶର୍ମାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ନାମରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ପରେ ସେ ବହୁତ ଚିନ୍ତାରେ ରହୁଥିଲେ । ଏପରିକି ପୋଲିସକୁ ସବୁ କଥା କହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣିନଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଅର୍ଚ୍ଚନା ଶର୍ମା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।

ଜୀବନ ହାରିବା ପୂର୍ବରୁ ଲେଖିଥିଲେ ସୁଇସାଇଡ୍ ନୋଟ୍-

ତେବେ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଚ୍ଚନା ଲେଖିଥିବା ସୁଇସାଇଡ୍ ନୋଟ୍ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଲେଖିଥିଲେ- ମୁଁ କିଛି ଭୁଲ୍ କରିନି, ମୁଁ କାହାକୁ ମାରିନି । ପିପିଏଚ୍ (Post-Partum Haemorrhage) ଏକ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା । ଏଥିପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ପ୍ରତାଡିତ କରିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ।

ଆଉ ଶେଷରେ ଲେଖିଥିଲେ- ଦୟାକରି ମୋ ଛୁଆକୁ ମାଆର ଅଭାବ ହେବାକୁ ଦେବ ନାହିଁ। ଏଭଳି କିଛି ହୃଦୟ ବିଦାରକ କଥା ଲେଖି ଫାଶୀ ଲଗାଇ ଜୀବନ ହାରିଥିଲେ ଅର୍ଚ୍ଚନା । ଏହି ଘଟଣାରେ ଆଇଏମଏ ମଧ୍ୟ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ଓ ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହଡତାଲ୍ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ଇମରଜେନ୍ସି ସେବା ବ୍ୟତୀତ ବାକି ସବୁ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ଆଇଏମଏ ସଚିବଙ୍କ ସୂଚନା।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]